رئیس دفتر رییس‌جمهوری از تذکر هیات دولت به علی عسکری رئیس صدا و سیما در جلسه امروز خبر داد و گفت: در سریال گاندو مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است و دولت، مسئولین و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت کرده و روشنگری کنند.

محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: از هفته گذشته با تماس های زیاد و مکرر مردم مسوولان از سناریو‌سازی و موضع صدا و سیما گلایه می‌شود. وی اضافه کرد: شما می‌دانید که در شش سال گذشته ما به این وضعیت صداوسیما عادت کردیم که در برنامه های مختلف همیشه سعی در انتقاد از دولت و برخورد جناحی یا حزبی نسبت به دولت دارند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اظهار داشت: تا جایی که امکان داشت، تلاش کردیم موضوع حل و شرایط آرام‌تر شود. فکر می‌کردیم در شرایطی که دشمن خارجی فشار وارد می‌کند و در کشور گرانی وجود دارد، صدا و سیما با دولت که در خط مقدم جبهه است همکاری و همراهی کند.

دوقطبی ارزشی - نفوذی

واعظی افزود: اینکه سریالی ساخته می‌شود مشکلی نیست، ولی اینکه در سریال مسائلی مطرح می‌کنند که خود نویسنده‌اش گفته ۸۰ درصد تخیل است، سوال این است که چرا مردم را اینگونه سرگرم می‌کنند؟ وی ادامه داد: ابتدا اعلام می‌شود که این سریال بر اساس موضوعی واقعی است و بعد طوری صحنه‌سازی می‌کنند که ذهن مردم را نسبت به موضوعات مختلف مشغول کنند. بحث هم فقط درباره دولت نیست. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اضافه کرد: گروهی که برای ما گزارش نوشتند اعلام کردندکه متاسفانه جایگاه قوه قضاییه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه‌ای که امروز خط مقدم جبهه در جنگ با دشمنان است و یا وزارت اطلاعات که از کشور صیانت می‌کند تنزل داده شده و برخورد بدی انجام داده اند. واعظی افزود: در این ۳۰ شب پخش سریال تلاش کردند یک عده مسئول انقلابی و ارزشی درست کنند و یک عده نفوذی و نفوذپذیر و نفوذپرور یا غربگرای وابسته به خارج به وجود آوردند؛ به نظر من دو قطبی کردن مسئولین و جامعه بسیار خطاست و مقام معظم رهبری در هر فرصتی تذکر دادند که در رفتارها و برخوردها جامعه و مسئولین را دوقطبی نکنید.

موضوع نفتکش ربطی به برجام ندارد

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدامات اخیر و طرح اظهاراتی از سوی مقامات انگلستان در خصوص برجام و خارج شدن این کشور به عنوان دومین کشور از برجام با اشاره به اقدام اخیر این کشور در خصوص توقیف نفتکش حامل نفت ایران گفت: کاری که برای نفتکش حامل نفت ایران انجام شد از نظر قوانین بین‌الملل کاری اشتباه بود و یک راهزنی محسوب می‌شود و شدیدا آن را محکوم کردیم.

واعظی ادامه داد: به دنبال آن هستیم تا جایی که بتوانیم از طریق سیاسی و دیپلماتیک این موضوع را حل کنیم اما نباید این ماجرا را به برجام ارتباط بدهیم، بالاخره در جهان و مسائل بین‌المللی اتفاقات مختلفی می‌افتد و نمی‌توان همه را به یکدیگر مرتبط کرد، ولی طبیعی است وقتی که این نوع برخوردهای غیردوستانه و اشتباه انجام می‌شود روی روابط اثر بسیار منفی می‌گذارد.