یک دیپلمات با سابقه کشورمان تهدیدات ترامپ را نشان از ضعف و ناتوانی اروپا برای پشتیبانی از توافق بین‌المللی برجام دانست.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل ظهره‌وند با اشاره به بدعهدی اروپایی‌ها در خصوص سطح غنی‌سازی و ادامه از سرگیری روند تولید اورانیوم اظهار کرد: ایران و غرب به توافق رسیدند ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده را از ما خریداری کنند و در مقابل کیک زرد به ما بدهند ولی امروز در این قضیه مانده‌اند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا، با اشاره به اینکه غرب در واگذاری کیک زرد به ایران با امریکا مشکل دارد، گفت: این مشکل ما نیست. غنی‌سازی حق ماست. اروپا قصد رند بازی دارد. ترامپ گفته است برجام را قبول ندارد و اروپا باید در این راستا پاسخگو باشد.

این دیپلمات با سابقه کشورمان با بیان اینکه افزایش غنی‌سازی ایران جای هیچ بازی سیاسی و چانه‌زنی ندارد، افزود: امروز در بهترین سطح انسجام داخلی در حوزه حقوق، تکنولوژی و دانش هسته‌ای قرار داریم.

ظهره‌وند افزود: طرف مقابل دارای دو لایه اعلانی و آشکار است. اروپا قبول دارد برجام برای گرفتن حق غنی‌سازی از ایران تصویب نشد؛ این در حالی است که ترامپ ادعا می‌کند غنی‌سازی از ابتدا باید در ایران حذف می‌شد.

به غنی‌سازی 20 درصد نیاز داریم 

وی ادامه داد: این‌ها با رندی می‌گویند غنی‌سازی مساوی با تولید بمب اتم است؛ در حالی که از پیامدهای علمی و فنی در ایران اطلاع دارند.

ظهره‌وند به رادیو گفت وگو گفت: ترامپ ما را تهدید کرده و این نشان می‌دهد اروپا از توانایی و پایگاه لازم برای پشتیبانی از چنین توافقنامه بین‌المللی برخوردار نیست.

وی همچنین سابقه تاریخی رفتار سیاسی غرب را سراسر وقاحت خواند و افزود: اینها هویتی مستقل از آمریکا ندارند و به جای اینکه تعهدات خود را مرور کنند، در زمین بازی ترامپ برای خود پوشش امنیتی و حیثیتی ایجاد می‌کنند. عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان همچنین گام دوم را اصلی‌ترین گام ایران خواند و افزود: پیشتر غنی‌سازی ۲۰ درصد را در اختیار داشتیم و در تولید رادیو دارو قویاً به این پیشرفت نیاز داریم؛ لذا نیازمند غنی‌سازی ۲۰ درصد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اروپا برجام را دستاوردی امنیتی می‌داند اما این مسئله در دکترین دفاعی ایران جایگاهی نداشته؛ لذا اروپا باید برای اظهارات خود در قبال برجام هزینه دهد و باید منتظر ماند تا مشخص شود آیا اروپا در روزهای آینده در مواضع خود تجدیدنظر خواهد کرد!