قائم‌مقام پیشین وزارت امور خارجه درباره اینستکس گفت: مجموعه ملاحظات سیاسی و اقتصادی به ما دیکته نمی‌کند که اینستکس راه‌حل مشکل و راه‌حل برون‌رفت ما از تحریم است.

علیرضا شیخ عطار در گفت‌وگو با تسنیم، درباره راه‌اندازی ضمنی اینستکس مقارن با پایان ضرب‌الاجل 60 روزه کشورمان به اروپایی‌ها در خصوص برجام و اینکه آیا این کانال مالی می‌تواند نیازهای ما را برطرف کند؟، گفت: این ابتکار عمل با توجه به واقعیت‌های سیاسی و نظام بانکی بین‌المللی، نمی‌تواند پاسخگوی ما باشد. زیرا اولا این یک حساب بانکی است، گرچه آن را به شکل بانک قرار دادند و یک مدیر هم برایش تعریف کردند ولی این یک حساب بانکی است که همان محدودیت‌هایی که توسط آمریکا به صورت یکجانبه بر هر حساب بانکی دیگری تحمیل شده، می‌تواند بر این هم تحمیل شود. این تحلیلگر مسائل بین‌المللی در ادامه تصریح کرد: آمریکا تهدید کرده بانک‌هایی را که در اینستکس هستند در صورتی که خلاف اقدامات تحریمی آمریکا کاری انجام دهند، تحریم می‌کند و یا با آنها برخورد یا جریمه اعمال می‌کند؛ بنابراین یک کانال مالی معمولی تضمین لازمی برای مصونیت از تحریم‌ها نیست. قائم‌مقام پیشین وزارت امور خارجه در ادامه گفت: از سوی دیگر در اروپا وحدت نظر وجود ندارد یعنی در بین کشورهای اروپایی ضمن اینکه وقتی در قالب اتحادیه اروپا هستند سعی می‌کنند مواضع یکسان انتخاب کنند ولی در خارج از آن می‌بینیم سخنان متفاوتی می‌گویند و ادبیاتی که انگلیس بکار می‌برد با ادبیات فرانسه و آلمان متفاوت است. زمانی اگر انگلیس بخواهد با متحد استراتژیک و تاریخی خود یعنی آمریکا همسو باشد، تصمیم اتحادیه اروپا و اینستکس می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد و همچنین فرانسه و آلمان. مجموعه ملاحظات سیاسی و اقتصادی به ما دیکته نمی‌کند که اینستکس راه‌حل مشکل و راه‌حل برون‌رفت ما از تحریم است.

شیخ عطار همچنین درباره اینکه گفته می‌شود اینستکس همان نفت در برابر غذاست، تصریح کرد: اینکه می‌گویند این همان سیاست نفت در برابر غذاست خیلی حرف کارشناسی نیست، به هرحال اینستکس به موادغذایی و دارویی محدود نشده ولی بله عبارت مواد غیر تحریمی را دارد. این مواد غیر تحریمی در نزد اروپایی‌ها قابل تفسیر است و گاهی می‌بینیم یک پیچ معمولی و یا ورق فلزی با آلیاژ و یا ابعاد خاص را می‌گویند ممکن و متحمل است در صنایع نظامی به کار بیاید پس این مصرف دوگانه دارد و نیازی ندارد به تحریم‌های آمریکا استناد کنند و خودشان با تفسیر خود می‌توانند خرید و فروش آن را ممنوع کنند و ایسنتکس هم در مورد این قضیه فلج است.

وی ادامه داد: یعنی اینجا محل تفسیر برای شرکت‌‌های کشورهایی که قرار است به ما جنس بفروشند باز است و این تفسیر می‌تواند علیه یا به نفع ما باشد.