یک رسانه عربی مدعی شد که آیت‌الله سیستانی در پیامی به نخست وزیر و دیگر مقامات ارشد عراقی خواستار دور نگه داشتن این کشور از تنش میان آمریکا و ایران شده است.

روزنامه العربی الجدید نوشت که عبدالهادی الحکیم، نماینده پیشین پارلمان عراق و از نزدیکان بیت آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی قدر شیعه هفته گذشته با عادل عبدالمهدی نخست وزیر، برهم صالح رئیس جمهور و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق دیدار کرده است.

برخی منابع عالیرتبه سیاسی عراقی در گفت‌وگو با العربی الجدید مدعی شده‌اند که عبدالهادی الحکیم  «پیام‌های مهمی» از سوی آیت الله سیستانی به نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق داده است که مهم‌ترین آنها پیام وی به عبدالمهدی بوده است.

یکی از رهبران ائتلاف الاصلاح عراق گفته است که الحکیم پیامی در رابطه با تنش به وجود آمده میان واشنگتن و تهران از سوی آیت الله سیستانی به عادل عبدالمهدی فرستاده که مفاد آن «ضرورت دوری عراق از تنش‌های میان آمریکا و ایران» است «زیرا ملت عراق بسیار خسته است و هیچ گونه مشکلات امنیتی دیگری نمی‌خواهد.»

این خبر درحالی از سوی پایگاه خبری العربی الجدید به نقل از «منابع رسمی عراقی» نقل شده است که هنوز نزدیکان آیت‌الله سیستانی به آن واکنشی نشان نداده و آن را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند. دفتر رسانه‌‌ای برهم صالح، ‌رئیس جمهوری عراق نیز تأکید کرد: «در دیدار صالح با حکیم اوضاع داخلی سیاسی در حیطه وظایف دولت، پارلمان و قدرت‌های سیاسی و جامعه مدنی و احزاب و نهادها مورد بررسی قرار گرفت،‌ همچنین درباره موضوع هماهنگی گسترده بین رؤسا و تشدید تنش در منطقه و نقش اساسی عراق در حل امور پیچیده بحث و تبادل نظر شد.

«جاسم الجباتی»، نماینده جریان «حکمت ملی» گفت: «نامه‌‌های مرجعیت دینی به رؤسای سه گانه از طریق حکیم به منظور آگاه کردن مقامات عراقی در دو بخش اجرائی و قانونی نسبت به ناراحتی مرجعیت از تشویش حاکم بر دولت به دلیل تأخیر در روند تکمیل کابینه و ریاست‌‌های فراکسیون‌‌ها و عدم توجه به قوانینی که دولت را تقویت می‌‌کند،‌ بوده است.»