سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پی‌ام‌دی موضوعی مربوط به گذشته است و به لحاظ حقوقی و سیاسی این موضوع در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بسته شده است.

به گزارش ایرنا، بهروز کمالوندی در حاشیه روز ملی فناوری هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احتمال باز شدن مجدد پرونده پی ام دی (ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران) اظهار داشت: یوکیا آمانو آنچه را که باید بگوید، مرتبا بیان کرده است. ممکن است در ذهن نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) و یکی دو نفر باز کردن پی ام دی باشد و در ذهن آنها چنین آرزویی داشته باشند ولی هم به لحاظ حقوقی و هم سیاسی این موضوع کاملا بسته 

شده است. سخنگوی وزیر کشور افزود: آژانس بین‌المللی اتمی هم در سال 2015 گزارش آن را داده است و آمانو مکرر اشاره کرده که این موضوع مربوط به گذشته بوده و بررسی شده است و آقای آمانو حتی در پارچین آمد و نمونه‌گیری‌ها انجام و به همه سوالات جواب داده شد نهایتاً این پرونده در شورای حکام بسته شد.

ظرفیت 252 هزار سو،  صد درصد دست‌یافتی است

کمالوندی اضافه کرد: آنچه در مذاکرات برجام در قالب برنامه ۱۵ ساله درباره تحقیق و توسعه و غنی سازی انجام شد و به تایید شورای امنیت رسید و مسئولین نظام این برنامه را تایید کردند، این است که در انتها ما به ۲۵۲ هزار سو می‌رسیم.

وی یادآورشد: کف مد نظر رهبری ۱۹۰ هزار سو بود ولی برنامه‌ای که ارائه و به آژانس هم داده شد این بود که ما در سال پانزدهم به ۲۵۲ هزار سو برسیم. سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که رقم ۲۵۲ هزار سو صد درصد دست یافتنی است، اظهارداشت: ما بر روی ماشین‌های چهارسو، چهار سو و نیم و پنج سو حساب کرده بودیم؛ در حالی که الان می‌توانیم روی IR6هم حساب کنیم که ظرفیت آن 10 سو است و می‌توانیم به مراتب به بیش از 252 هزار سو برسیم.