وزیر امور خارجه ایران گفت: تهران آماده همکاری با ریاض است اما حکومت کنونی عربستان مصلحت و آینده شخصی خود را در تنش مستمر با ایران می‌بیند.

محمدجواد ظریف در گفت وگو با بی‌بی‌سی عربی، عربستان را به گفت‌وگو دعوت کرد و افزود: ایران هیچ دلیلی برا ی ایجاد جنگ با همسایگان از جمله عربستان ندارد. ایران تلاش نکرد تا عربستان را از منطقه دور کند بلکه عربستان خودش این کار را کرد.

وی ادامه داد: ما براین باوریم که امنیت عربستان ارتباط شدیدی با امنیت ایران دارد و عربستانی‌ها باید قبول کنند که امنیت ایران به معنای امنیت عربستان

 است.

ظریف با بیان اینکه منطقه خاورمیانه نیازمند همکاری میان تمام طرف‌ها است، تصریح کرد: ما راهبردی منطقه‌ای داریم و هدف آن «منطقه‌ای قوی‌تر» است نه «کشوری قوی» و یا «مردانی قوی‌تر». ما به اندازه کافی مردان قوی داریم و اکنون نیازمند منطقه‌ای قوی هستیم. ما به دنبال اتخاذ موضع علیه هیچ کشوری نیستیم و مواضع ما کاملاً واضح هستند، ما خواستار گفت‌وگو هستیم. 

وی در گفتگو با این رسانه عربی، همچنین در مورد روابط ایران و روسیه گفت: دو کشور ایران و روسیه نقاط اشتراک زیادی دارند اما آنها در رابطه با مسئله اسرائیل  با ما موافق نیستند زیرا هر کشوری دیدگاه خود را دارد.

محمد جواد ظریف که به همراه حسن روحانی به بغداد رفته است در ادامه گفت: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران این مرحله زمانی را برای سفر به عراق انتخاب کرد تا با مسئولان عراقی در رابطه با چگونگی انتقال از مرحله مبارزه با افراط‌گرایی به مرحله سازندگی در کنار هم بحث و گفت‌وگو کند.

وی افزود: این مسئله هم به نفع ایران و هم به نفع عراق و هم به نفع منطقه خواهد بود، زیرا ما بر این باوریم که ایران و عراق می‌توانند ارکان امنیت و همکاری در منطقه باشند.

ظریف در ادامه گفت که ایران هیچ‌گاه دشمنی خود با آمریکا را به خاک عراق نکشیده است.