وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بدون ایران و عراق این منطقه روی آرامش را نخواهد دید، این دو کشور ستون‌های امنیت منطقه هستند.

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر دیروز در همایش «حکیم؛ محور وحدت» و در شانزدهمین سالگرد شهادت آیت‌الله سید محمدباقر حکیم با بیان اینکه «شهید حکیم نمونه بارز اخلاق اسلامی بود و همزمان با مجاهدت، اخلاق داشت»، تصریح کرد:  اگر نبود این ویژگی‌های شهید حکیم، امروز با عراق دیگری مواجه بودیم‌. آنچه شهید حکیم پایه گذاری کرد منجر به ایجاد ارتباط عمیق میان ایران و عراق و نهادینه شدن این روابط شد و امروز می‌بینید که هیچ قدرتی نمی‌تواند این دو ملت را از هم جدا کند.

وی افزود: ارتباطی که با بدر در مبارزه با صدام شروع شد و با حشد الشعبی ادامه پیدا کرد و دیدیم که مردم ایران و عراق در کنار هم با تکفیر و تروریسم مبارزه کردند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه شهید حکیم کسی بود که با درایت پروژه‌های بسیار خطرناکی که برای آینده عراق دیده بودند را نقش بر آب کرد، تصریح کرد: شهید حکیم توانست با حکمت و درایتی که داشت از آن مرحله عبور کند. 

مردم ایران و عراق جدایی‌ناپذیرند

وی خاطرنشان کرد: من بعد از سفر آخر خود به عراق که پنج روزه بود، در دیدارهایی که داشتم با تمام وجود احساس کردم که مردم دو کشور ایران و عراق جدایی‌ناپذیر هستند.

 امشب هم برای تدارک سفر تاریخی جناب آقای روحانی به عراق عازم این کشور هستم و مطمئنم این سفر نشان خواهد داد که دو ملت ایران و عراق قلب تپنده منطقه هستند.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: امیدواریم با حرکت جدیدی که احزاب عراقی آغاز کرده‌اند بتوانیم حرکت رو به جلویی داشته باشیم و آن حرکت آنها این است که ما گروه‌ها و ائتلاف‌هایی در عراق داریم که متشکل از احزاب و اقوام مختلف است و این ثمره خون شهید حکیم به حساب می‌آید.

ظریف در پایان با بیان اینکه شهید حکیم نه تنها شهید محراب بود بلکه شهید وحدت هم بود، خاطرنشان کرد: ما امروز گروه‌هایی در عراق داریم که از همه اقوام و مذاهب هستند، در سفری که به عراق داشتم با دو ائتلاف به رهبری سید عمار حکیم و برادران بدر دیدار کردم. از این رو ائتلاف از شیعه، سنی، کرد، ترکمان و مسیحی همه با هم جمع شدند و این پیروزی بزرگی برای ندای وحدت شهید حکیم  است.