رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: در بین کشورهای عضو برجام اراده سیاسی برای مقابله با موانع و مشکلاتی که با خروج آمریکا از برجام ایجاد شد، وجود دارد و با کشورهای عضو برجام به دنبال طراحی ابتکارات جدید برای حفظ برجام هستیم.

سید عباس عراقچی پیش از شروع نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: ابعاد هسته‌ای به طور معمول در حال انجام است و آژانس برای چهاردهمین بار تأیید کرد که ایران به تعهداتش پایبند است؛ اما در بحث رفع تحریم‌ها با خروج آمریکا از برجام، روند با مشکلات متعدد رو به رو شده است.

وی ادامه داد: اعضای برجام در این مدت به دنبال ایده‌ها و مکانیزم‌هایی بودند تا بتوانند خروج آمریکا را جبران و راهکارهایی را برای ادامه همکاری‌های اقتصادی با ایران ایجاد کنند. ابتکاراتی انجام شد که مهم‌ترین آن اینستکس (مکانیزم مالی اروپا) است. البته این ساز و کار در ابتدای راه خود است که ما هنوز نمی‌دانیم چطور می‌خواهد کار کند و مشکل‌گشا باشد از این رو نیاز است بحث‌های کارشناسی داشته باشیم. البته اروپایی‌ها خیلی دیر این مکانیزم را ارائه کردند و خواست ما از آن‌ها این است که جدی‌تر در این عرصه وارد شوند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: مباحث کارشناسی در حاشیه کمیسیون مشترک برجام و جلسات متعددی که در سطح کارشناسی و دو جانبه انجام شد برای این است که تعهد کشورهای عضو برجام برای تأمین خواسته‌های ایران در برجام اجرا شود.

به گزارش ایسنا، از روز دوشنبه هفته جاری مذاکرات کارشناسی دوجانبه و چندجانبه بین هیأت‌های کارشناسی ایران و سایر طرف‌ها در خصوص موضوع مقابله با آثار خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور و نحوه عملیاتی کردن تعهدات اعضای باقی مانده در برجام در این ارتباط آغاز شده است.