نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند، حقوق‌های زیر دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان حقوق‌بگیران دولتی از مالیات معاف شوند.

به گزارش مهر، در جلسه علنی نوبت عصر روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی تبصره ۶ لایحه بودجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه، علاوه بر این، درآمد زیر دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افراد در بخش خصوصی و کسبه و بازاری‌ها را نیز از پرداخت مالیات معاف کردند.

بر اساس بند الف تبصره ۶ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۹۸ سالانه مبلغ ۳۳۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده (به استثنای تبصره ۱ و ۲ ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیات علمی) کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا ۶ برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد ۶ برابر ۳۵ درصد است.

میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد ۵۷ و ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ ۲۵۸ میلیون ریال تعیین می‌شود.

مخالفت با افزایش سقف معافیت مالیاتی 

در جریان بررسی این تبصره، پیشنهاداتی برای افزایش سقف معافیت مالیاتی دستمزد حقوق بگیران دولت مطرح شد. محمد قسیم عثمانی با تاکید بر اینکه بودجه باید سپر دفاعی در برابر هجوم تورم به معیشت مردم باشد، پیشنهاد افزایش سقف معافیت حقوق به سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان را ارائه داد.

نمایندگان مجلس با تصویب بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه، علاوه بر معافیت مالیاتی حقوق‌های تا دو میلیون و 750 هزار تومان حقوق‌بگیران دولتی، درآمد زیر دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افراد در بخش خصوصی و کسبه و بازاری‌ها را نیز از مالیات معاف کردند

نمایندگان با 73 رأی موافق، 92 رأی مخالف، ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

پس از آن، سلیمی نماینده محلات گفت: پیشنهاد من این است سقف معافیت مالیاتی در سال ۹۸ سالانه مبلغ ۴۸۰ میلیون ریال تعیین شود.

پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: در صورت اجرای این پیشنهاد ۹۴ درصد از حقوق‌بگیران دولت از پرداخت مالیات معاف می‌شوند و این امر موجب کاهش اعتبارات عمرانی شما خواهد شد.

وکلای ملت با ۶۹ رأی موافق، ۱۰۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند.

در ادامه، عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه از تفاوت سقف مالیاتی حقوق‌بگیران دولت و حقوق‌بگیران بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: باید سقف معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران بخش خصوصی نیز مانند حقوق‌بگیران بخش دولتی به دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: طبق لایحه بودجه، سقف معافیت مالیاتی بخش خصوصی و کسبه درآمد ماهانه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است؛ سقف معافیت مالیاتی باید برای تمام مردم یکسان باشد.

دوستان به شدت به دنبال کاهش درآمد دولت هستند

پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: تنها درآمد دولت، درآمد مالیاتی است. امروز دوستان به شدت به دنبال کاهش درآمد دولت هستند.

وی افزود: معافیت‌های مالیاتی که برای حقوق کارمندان به تصویب رسیده است، موجب خواهد شد ۷۰ درصد کارمندان مالیات نپردازند.

این مقام مسئول اظهارداشت: در حال حاضر نیز می‌خواهیم معافیت مالیاتی مشاغل آزاد را افزایش دهیم.

پورمحمدی اظهارداشت: حقوق کارمندان مشخص است و مالیات آنها قبل از پرداخت حقوق کسر می‌شود اما درآمد کسبه شفاف نیست و پرداخت مالیات آنها عمدتاً به سال بعد موکول می‌شود.

در پایان وکلای ملت با ۷۲ رأی موافق، ۱۰۳ رأی مخالف، ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند.