دولت عربستان شش نفر از اعضای گروه رسانه‌ای بعثه ایران در مدینه منوره شامل شش خبرنگار و مستندساز را اخراج کرد. 

به گزارش صدا و سیما، این گروه مستندساز سه‌شنبه هفته پیش در حال ضبط تلاوت قرآن کریم در مسجدالنبی دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی و بدون اعلام دلیل به بازداشتگاه پلیس مرکزی مدینه منتقل شدند.

پلیس سعودی دو روز بعد دو خبرنگار شامل خبرنگار شبکه العالم و خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما را هنگام پیاده شدن از خودرو برای حضور در مراسم دعای کمیل در هتل محل اقامت زائران ایرانی بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرد. 

پلیس عربستان همان روز یک مستندساز رادیویی را نیز از هتل محل اقامت در مدینه احضار و بازداشت کرد.  این افراد سرانجام سه‌شنبه‌شب بدون انجام اعمال حج از عربستان اخراج شدند. 

اخراج گروه رسانه‌ای بعثه ایران از عربستان سعودی در حالی اتفاق افتاد که پیگیری‌های پرحجم وزارت امور خارجه کشورمان و نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سفیر کشورمان در عربستان برای آزادی این افراد در جریان بود. 

 اعضای این گروه شامل آقایان سید سلیم غفوری، شفیع شعله‌کار، سیدمهدی مویدی، مهدی امیری، پوریا سلیمان‌زاده و علیرضا تابان سه‌شنبه ‌شب با تصمیم دولت سعودی با یک پرواز غیر ایرانی به دوبی منتقل شدند و صبح چهارشنبه با یک پرواز ایرانی به تهران بازگشتند.

پیمان جبلی برای استقبال از این خبرنگاران به فرودگاه رفت و در مصاحبه با شبکه خبر گفت: «از علت بازداشت و بازگرداندن این افراد بی‌اطلاعیم.»

رئیس صدا و سیما افزود: «آنها در حال ضبط قرآن در مسجد نبی بودند.»

به  گفته وی، این تیم رسانه‌ای «در قالب گروه بعثه» اعزام شده بودند و «در حال انجام وظیفه معمولی و عادی بودند.»