وزیر خارجه ایران که به عربستان سفر کرده، با همتای سعودی خود دیدار کرد و گفت انتطار است‌ در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی «گام‌های مؤثر برای حمایت از فلسطین و پایان نسل‌کُشی فلسطینان برداشته شود.»

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان که به منظور شرکت در اجلاس اضطراری وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در خصوص فلسطین، روز سه‌شنبه به جده سفر کرده، با «فیصل بن‌فرحان» همتای سعودی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

 این اجلاس به درخواست جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای اسلامی با هدف بررسی آخرین تحولات غزه و رایزنی برای اتخاذ اقدامات مؤثر به‌ منظور توقف فوری حملات رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین و نسل‌کُشی در غزه برگزار می‌شود.

 در این سفر، وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به موضع مشترک تهران و ریاض در ضرورت حمایت از فلسطین، از روند همکاری‌های ۲ کشور نیز ابراز خرسندی کرد و با طرح برخی موضوعات و اولویت‌های مشترک همکاری، برای پیشبرد این روند اعلام آمادگی کرد.

 امیرعبداللهیان تقویت روابط اقتصادی و تجاری و تسهیل فعالیت‌های تجار را یکی از اولویت‌های مهم دانست و گفت: «لازم است همسو با روند رو به رشد روابط سیاسی، زمینه های تقویت این بخش از همکاری‌های دوجانبه را تسهیل کنیم.» 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار با اشاره به وضعیت سخت فلسطین و شرایط اسفناک انسانی در غزه، بر اهمیت اجلاس جده در مسیر تداوم تلاش‌ها برای پایان جنگ علیه فلسطین و به طور کلی اهمیت تلاش‌های دسته‌جمعی کشورهای اسلامی در مجامع اسلامی و بین‌المللی برای این منظور تاکید کرد.

 طرفین با طرح برخی موضوعات مورد اهتمام در حوزه روابط دوجانبه، نسبت به تلاش مشترک برای تحقق برنامه‌ها و اهداف مشترک توافق کردند.

 دیپلمات‌های عالی‌رتبه ایران و عربستان همچنین سلام‌ ‌متقابل رؤسای دو کشور را ابلاغ کردند.