در پی حملات ارتش آمریکا و گروه‌های مقاومت منطقه علیه اهدافی در عراق و سوریه، «رابرت وود» معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل با تکرار ادعا‌ها درباره نقش ایران در اقدامات گروه‌های مقاومت، از شورای امنیت خواست که ایران و آنچه گروه‌های نیابتی آن خواند را «کنترل کند.»

به گزارش مهر، روزنامه اماراتی نشنال در این باره گزارش کرد که وود با نادیده گرفتن تاثیر ثبات‌زدای حضور نظامی مداخله‌جویانه آمریکا در منطقه، تاکید کرد که شورای امنیت باید به دولت سوریه فشار بیاورد تا از این کشور به عنوان بستری برای ثبات‌زدایی در منطقه استفاده نکند. این ادعای وود در حالی مطرح می‌شود که ایران تاکید کرده است در سوریه حضور نظامی مستقلی ندارد و تنها به صورت مستشاری و به دعوت دولت قانونی این کشور برای کمک به مبارزه با تروریسم در آنجا است.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد، در آخرین مورد از حملات آمریکا، ارتش این کشور اهدافی مربوط به ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن را در سوریه و عراق مورد حمله قرار داده است.

او بیان کرد: ما پیشتر، بار‌ها گفته‌ایم که آمریکا اقدامات بیشتری برای پاسخ به حملات آتی یا تهدید به حمله علیه شهروندان، نظامیان یا مواضع آمریکایی انجام 

خواهد داد.

افزون بر این، «باربارا وود»، نماینده دائمی انگلیس در سازمان ملل در نشست شب گذشته شورای امنیت گفت که لندن از تمام اقدامات برای حفظ و ارتقای صلح وامنیت بین‌المللی، از جمله در عراق و سوریه «به کلی حمایت می‌کند» و نسبت به تنش‌زدایی متعهد است.

نماینده انگلیس در سازمان ملل در بخشی از سخنانش ادعای حمایت «سیاسی، مالی و نظامی» ایران از گروه‌های شبه‌نظامی منطقه را تکرار کرده و گفت که این اقدام ایران منجر به ثبات‌زدایی در منطقه و مختل کردن تلاش‌ها برای مبارزه با داعش می‌شود.

او گفت که انگلیس از ایران می‌خواهد «این گروه‌ها را کنترل کند و برای جلوگیری از حملات بیشتر توسط نیرو‌های نیابتی و شرکای آن در عراق، سوریه و یمن وارد عمل شود.»

«امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به این ادعاها تاکید کرد که ایران نه حضور نظامی در عراق دارد و نه پایگاه و مستشاران نظامی. همچنین در سوریه، مستشاران نظامی ایرانی از آن‌جایی که رسماً توسط دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم دعوت شده‌اند، به طور قانونی حضور دارند.