رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش همکاری با کشورهای آفریقایی از جمله بورکینافاسو است.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی دیروز در آیین دریافت استوارنامه «محمد کابوره» سفیر جدید بورکینافاسو روابط دو کشور را رو به رشد دانست. رئیس جمهور در ادامه بر آمادگی و تمایل جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری‌ها و تعمیق و تقویت روابط با کشورهای آفریقایی از جمله بورکینافاسو تاکید کرد.

«محمد کابوره» سفیر بورکینافاسو نیز در این دیدار ضمن ابراز تمایل کشورش برای گسترش روابط با ایران، اظهار امیدواری کرد که در دوره مأموریت خود بتواند گام‌های موثری در این راستا بردارد.

تحریم‌ها   نمی‌تواند   مانع گسترش   روابط   ایران   و   ژاپن   باشد

رئیسی دیروز در آیین دریافت استوارنامه «تسوکادا تاماکی» سفیر جدید ژاپن نیز با بیان اینکه روابط دو کشور قدیمی، عمیق و رو به پیشرفت است، گفت: ایران برای گسترش روابط خود با ژاپن در عرصه‌های مختلف برنامه دارد و تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی همچنان که تاکنون موفقیت و دستاوردی برای آمریکا نداشته، نباید و نمی‌تواند مانعی برای گسترش روابط فیمابین باشد.

رئیس جمهور با اشاره به وضعیت تحولات بین‌المللی گفت: امروز وقتی به هر کجا که ناآرامی، درگیری و جنگ جریان دارد، نگاه می‌کنیم رد پای آمریکا در آنجا قابل مشاهده است؛ آمریکا از کاربرد بمب اتمی علیه مردم ژاپن تا جنایات امروز علیه مردم غزه نقش محوری و اساسی دارد.

«تسوکادا تاماکی» سفیر ژاپن نیز با ابلاغ صمیمانه‌ترین حسن نیت‌های امپراطور و نخست وزیر ژاپن به رئیس جمهور، مناسبات دو کشور را گرم و نزدیک توصیف کرد و گفت: ژاپن برای تلاش‌های دولت جنابعالی برای ارتقای رفاه ملت ایران و نیز تعمیق و تقویت روابط منطقه‌ای احترام قائل است و بنده مامورم تا تمام تلاش خود را برای تقویت و تداوم روند خوبی که در مسیر گسترش روابط فیمابین وجود دارد، 

به کار بگیرم.

مواضع   نیکاراگوئه   نسبت   به   غزه  حق‌خواهانه   است

رئیس‌جمهور همچنین در آیین دریافت استوارنامه «رامون آلبرتو مونکادا کولیندرس» سفیر جدید نیکاراگوئه، روابط دو کشور را فراتر از روابط سیاسی متعارف توصیف کرد.

رئیسی گفت: مواضع نیکاراگوئه نسبت به مسائل بین‌المللی از جمله جنایات صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان غزه انسان‌دوستانه، عدالت‌طلبانه و حق‌خواهانه است و اگر دیگر کشورها نیز چنین مواضعی داشتند، رژیم صهیونیستی و حامیان او جرأت ارتکاب چنین جنایاتی علیه ملت مظلوم و مقتدر فلسطین را نداشتند. رئیس جمهور پیگیری اجرای کامل توافقات سفر خود به نیکاراگوئه از سوی سفیر این کشور و مقامات مربوطه در دو کشور را ضروری خواند.

«رامون آلبرتو مونکادا کولیندرس» سفیر نیکاراگوئه نیز در این دیدار با بیان اینکه دو کشور در مسیر تعمیق و تقویت بیش از پیش روابط با یکدیگر در حوزه‌های مختلف قرار دارند، افزود: دولت و ملت نیکاراگوئه همبستگی خود را با ملت و دولت ایران در قبال حملات تروریستی در شهر کرمان ابراز داشته و می‌دارند.