عضو جبهه اصلاحات در مورد آرایش سیاسی اصولگرایان و اینکه آیا شاهد ارائه یک لیست در انتخابات خواهیم بود، گفت: در غیاب جریان اصلاح‌طلب و حتی اصولگرایان میانه‌رو و معتدل، آن طور که خیلی از طرفداران آقای لاریجانی هم رد صلاحیت شدند، فقط عرصه برای جریانات تندروی اصولگرا می‌ماند. آنها هم وقتی می‌بینند، رقابتی نیست می‌توانند چند لیست داده و چند طیف شوند، با یکدیگر رقابت کند. 

عماد بهاور در گفت‌وگو با ایلنا، در تحلیل بررسی نتایج صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط هیأت اجرایی و بعد از آن هیأت نظارت گفت: زمانی که نتایج ردصلاحیت‌ها منتشر شد، آمار بسیار ناامیدکننده بود. یعنی از آن چیزی که بعضی از نیروهای سیاسی خوش‌بین در جبهه اصلاحات پیش‌بینی می‌کردند، خیلی بدتر بود. همانطور که می‌دانید جبهه اصلاحات دو طیفی است که یک طیف‌ بیشتر نگرش و رویکرد انتخاباتی دارند. ولی نتیجه این ردصلاحیت‌ها به شکلی بود که آن طیف را هم کاملا ناامید کرده است. به طوری که آنها هم عملا می‌گویند هیچ امیدی برای شرکت در انتخابات نیست. یعنی امکان اینکه بتوان حداقلی از رقابت نه در میان نیروهای اصلاح‌طلب قوی، بلکه نیروهای توسعه‌گرا یا معتدل، میانه‌رو و حتی اصولگرایان معتدل در انتخابات داشت هم وجود ندارد.

وی گفت: اصلاح‌طلبان مخصوصا در طیف جبهه اصلاحات یک راهبرد انتخاباتی دارند و تاکید همیشگی آنان این است که هیچ‌ زمان با انتخابات قهر نمی‌کنند و از آن دور نمی‌شوند. انتخابات راه مطمئن، کم‌هزینه و بهترین راه برای فردای سیاسی در ساختار سیاسی کشور است. وقتی امکان آن فراهم نمی‌شود، این ما نیستیم که نمی‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم، این مسئولان که با خراب کردن شرایط انتخابات پرشور نمی‌گذارد نیروهای سیاسی از همه سلیقه‌ها در آن شرکت کنند و جلوی شرکت مردم و نیروهای سیاسی در انتخابات را می‌گیرد. وگرنه نیروهای اصلاح‌طلب براساس مبانی اصلاح‌طلبی همیشه از شرکت در انتخابات، استقبال می‌کنند.