شرکت «ایرباس» فرانسه در تازه‌ترین نسخه سال جدید سفارش‌های در دست اقدام خود، سفارش خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی «ایران ایر» ایران را از لیست فروش خود حذف کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از وبگاه تخصصی هوانوردی" simpleflying "  در 8 سال گذشته از بین 100 فروند هواپیمای ایرباس قرارداد بسته شده، شرکت فرانسوی فقط 3 فروند هواپیما به ایران ایر تحویل داد.

این گزارش توضیح می‌دهد که در چارچوب قراردادی که در سال 2016 بین شرکت هواپیمایی «ایران ایر» و شرکت ایرباس منعقد شده بود، شرکت ایرانی سفارش خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری به شرکت ایرباس داده بود که در چارچوب این قرارداد تاکنون تنها 3 فروند هواپیما به ایران تحویل شده و پس از بازگشت دوباره تحریم‌ها از سوی دولت ترامپ، ایرباس از تحویل دیگر هواپیماها به ایران اجتناب کرد.

سفارش خرید ایران از ایرباس بیش از 5 سال است که در کتاب‌های سفارش ایرباس ذکر شده است. با این حال، در آخرین تغییر و به روزرسانی کتاب سفارش‌های در دست اقدام ایرباس، سفارش‌های خرید ایران‌ایر به طور کلی از لیست حذف شده است. ایرباس در قالب قرارداد خود با ایران‌ایر، با تحویل 98 فروند هواپیمای مسافربری در مدل‌های مختلف موافقت کرده بود:  16 فروند A350 ، 28 فروند A330-900 ، 8 فروند A330-200s ، 32 فروند A320neos ، 8 فروند A321 و A320 .

طبق گزارش‌ها در قرارداد با ایران، ایرباس مدل A320  نود و هشت میلیون دلار  و ایرباس A330-200 به قیمت 231 میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود.

قرارداد شرکت در ابتدا برای آغاز تحویل هواپیما در سال 2017 برنامه‌ریزی شده بود. در سال 2016 ، برخی از قانونگذاران در آمریکا ادعا کردند که تحویل ایرباس‌ها به ایران به دلیل «حمایت این کشور از تروریسم» باید مسدود شوند.

تحویل این سفارش‌ها به تصویب دولت ایالات متحده نیاز داشتند. برخی از مقامات آمریکایی ادعا کردند که ایران می‌تواند از این هواپیما برای حمل سلاح و نظامیان استفاده کند. اگرچه ایرباس در خارج از ایالات متحده مستقر است، اما این شرکت هنوز به تصویب وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای تحویل هواپیما به ایران نیاز دارد زیرا حداقل 10  درصد از مواد مورد استفاده برای ساخت هواپیماهای خود از قطعات تولیدی آمریکاست.

از بین 100 فروند هواپیمای قرارداد شده، فقط 2 فروند A330-200s و یک فروند A321  به ایران تحویل داده شدند. در فضای سیاسی و رسانه‌ای در ایران به این اندک هواپیماهای تحویل شده، «هواپیماهای برجامی» گفته می‌شد. از آن زمان ، 97 هواپیمای باقیمانده در لیست سفارش‌های ایرباس گنجانده شده بودند.

شرکت ایرباس روز پنجشنبه گذشته سفارش‌های هواپیمای تجاری و ارقام تحویل خود در سال 2023 رامنتشر کرد. به گزارش «فلایت گلوبال»، تمام 97 هواپیمای باقیمانده که به ایران‌ایر اختصاص یافته بودند، از لیست سفارشات این شرکت حذف شده‌اند. این رقم بیش از 40  درصد از لغو سفارش ایرباس است که سال گذشته ثبت شده است. تعداد کل لغو سفارش‌های ایرباس در سال گذشته 225 فروند بوده است.