عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی درباره توقف صادرات نفت به چین در پی کاهش تخفیف‌های نفتی به این کشور، گفت: یکی از دلایل عدم تحقق درآمدهای نفتی، تخفیف‌هایی بود که ایران به چینی‌ها می‌داد. 

حمید حسینی درباره خبر توقف صادرات نفت به چین برای کاهش تخفیف‌ها به «انتخاب» اظهار کرده: واقعیت این است که گزارش‌های غیررسمی حاکی از این است که در چند ماه گذشته ایران در دو مرحله، هر دفعه۴ دلار از تخفیف‌های نفت خام کم کرده و از اول امسال به چینی‌ها گفته است که باز هم تخفیف کم خواهد شد و شاید به طور کوتاه مدت اخلالی در مسیر ایجاد شود.

وی در ادامه درباره عدم تحقق درآمد‌های نفتی بیان کرد: ما در سال گذشته ۶۰۳هزار میلیارد تومان در بودجه به میزان ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در نظر گرفتیم، اما درآمد دولت از این طریق ۱۹۵هزار میلیارد تومان یعنی ۵۵درصد محقق شده است. یکی از دلایل این عدم تحقق تخفیف‌هایی بوده که ایران بابت فروش نفت می‌داده؛ یعنی نفت را به قیمت کمتر از ۶۰ دلار نفت می‌فروختند. دولت برای تامین کسری بودجه تغییراتی در قیمت‌ها داده است. نفت روسیه و ونزوئلا و ایران نفت‌های تحریمی بازار بود. ونزوئلا بعد از توافق با آمریکا نیاز به تخفیف ندارد، روسیه نیز حضور جدی در بازار چین ندارد. پیش‌بینی می‌شود که از سال۲۰۲۴ مصرف نفت از ۱۰۲میلیون به ۱۰۴میلیون برسد که این ۲میلیون افزایش هم باعث شده ایران قیمت‌ها را بالا ببرد. از طرفی پیش‌بینی شده آمریکا نرخ بهره را افزایش نخواهد داد و تضعیف دلار باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد.

وی درباره زیان چین از عدم خرید نفت از ایران گفت: حتما چینی‌ها برای تامین دچار مشکل نمی‌شوند، اما برای قیمت دچار مشکل می‌شوند. پالایشگاه‌های کوچک به دنبال قیمت‌ها کم هستند. ایران هم با توجه به تحلیلی که از شرایط دارد این تصمیم را گرفته است. ممکن است در مذاکرات و بررسی‌ها تخفیف‌های جدید را کمتر اعمال کند. چین برای ما مهم است و قطع صادرات چیزیست که آمریکا می‌خواهد و این خبر‌ها روی دلار هم تاثیر می‌گذارد. در کل روند صادرات متوقف نخواهد شد.

گفتنی است اظهارات وی در پی گزارش اخیر خبرگزاری رویترز است که نوشته بود: «ایران محموله‌های نفتی به چین را متوقف کرده تا قیمت بالاتری بگیرد.»