ثبت نام 510 نفر برای  ۸۸ کرسی مجلس خبرگان

برای مشخص شدن صاحبان ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری در دورم ششم، بر طبق اعلام ستاد انتخابات کشور،۵۱۰ نفر ثبت نام کرده‌اند که در مقایسه با آمار ثبت نام‌کنندگان دوره پنجم در سال ۱۳۹۴ که بنابر آمار رسمی وزارت کشور ۸۰۱ نفر بود، ۲۹۱ نفر کاهش داشته است.

بخشی از این کاهش داوطلبان را می‌توان به شرایط جدید انتخابات مجلس خبرگان از جمله شرط سنی و سطح تحصیلات مرتبط دانست و بخشی نیز به دلیل سرد بودن فضای انتخابات است.

کدام استان‌ها پیشتاز هستند؟

بر طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور، در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، استان‌های قم، هرمزگان، ایلام، قزوین، یزد، آذربایجان غربی، زنجان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و تهران در صدر نام‌نویسی‌ها قرار دارند. آمار اعلام شده در مقایسه با سال ۹۴ تفاوت محسوسی دارد، چه آنکه براساس آمار اعلام شده از انتخابات دوره پنجم مجلس خبرگان در سال ۱۳۹۴ استان‌های تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی پیشتاز ثبت نام کاندیداها بوده‌اند.

نکته قابل تامل از دست رفتن جایگاه استان تهران و اصفهان بعد از ۸ سال است و صدرنشینی قم است.

سهم رده‌های سنی مختلف در میان داوطلبان

بر طبق قانون جدید انتخابات مجلس خبرگان، در این دوره قانون‌گذار شرط سنی حداقل ۴۰ سال را برای داوطلبان ثبت نام مجلس خبرگان رهبری لحاظ کرده بود و همچنین اصل مدرک تحصیلی سطح چهار حوزه هم به عنوان یکی از شرایط دیگر این قانون مورد تاکید قرار گرفته که در فرآیند ثبت نام مورد توجه و تاکید بوده است .

برهمین اساس در بخش آمار رده سنی کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان در انتخابات ۱۴۰۲، رده سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۴ درصد را به خود اختصاص داده و ثبت نام‌کنندگان ۵۰ تا ۶۰ سال ۳۰ درصد سهم داشتند. همچنین ۲۶ درصد از ثبت نام‌کنندگان در این دوره ۶۰ تا ۷۰ سال داشتند و در رده سنی بالای ۷۰ سال ۱۰ درصد مشارکت کردند.

براساس آنچه ستاد انتخابات کشور از ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان، اعلام کرده است، ۶۵ نفر از نمایندگان مجلس فعلی (مجلس پنجم) کاندیدای حضور در ششمین دوره انتخابات شده‌اند.

آمارهای وزارت کشور از ثبت‌نام‌کنندگان نشان می‌دهد که که از میان ۵۱۰ داوطلب خبرگان رهبری، تنها ۱۳ داوطلب از میان علمای اهل سنت هستند و ۴۹۷ نفر نیز از علمای اهل تشییع برای انتخابات نام‌نویسی کردند.

به گفته دبیر ستاد انتخابات کشور، تمام فرآیند ثبت نام کاندیداها به پایان رسیده و اطلاعات به شورای نگهبان ارسال خواهد شد و از این پس شورای نگهبان است که بعد از برگزاری آزمون و بررسی مدارک و صلاحیت کاندیداها، مُهر تایید یا رد صلاحیت را بر ۵۱۰ پرونده انتخابات مجلس خبرگان خواهد زد.