هماهنگ کننده شورای امنیت ملی برای خاورمیانه و شمال آفریقا گفت که پول ایران در قطر تحت محدودیت‌های قانونی بیشتری نسبت به کره جنوبی قرار دارد.

به گزارش دیده بان ایران، برت مک گورک، اظهار داشت که عدم استفاده ایران از پول موجود در کره جنوبی به سئول مربوط بود چرا که ایران از حساب مشابه در هند، چین و ترکیه استفاده کرده بود.

به گزارش واشنگتن پست، مک گورک در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده برای آزادی زندانیان دو تابعیتی به جمهوری اسلامی ایران باج می‌دهد؟ گفت: اطلاعات نادرست زیادی در این باره وجود دارد. این‌ها وجوهی است که کره جنوبی در دولت‌های گذشته برای خرید نفت ایران به حساب‌های ایران واریز کرده است.بر اساس مقررات تحریمی ایالات متحده، این وجه به طور قانونی برای اشکال خاصی از تجارت دوجانبه و بشردوستانه در دسترس بوده است. این وجوه به اصطلاح «منجمد شده» نیستند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه، ایران از حساب‌های مشابه - در چین، ترکیه، هند در دولت گذشته خرج زیادی کرده است. اینکه چرا این پول در کره جنوبی مانند کشور‌هایی که گفتم استفاده نشد به دلایل خاص در کره جنوبی مربوط است.

کاری که ما به عنوان بخشی از این معامله با انجام آن موافقت کرده ایم، انتقال وجه از کره جنوبی به بانکی در قطر و تحت شرایطی است که اطمینان ایجاد می‌کند. این وجه فقط برای یک دسته محدود از تجارت بشردوستانه مانند غذا، دارو و محصولات کشاورزی هزینه می‌شود. این وجه در حال حاضر نسبت به زمانی که در کره جنوبی بود، در معرض محدودیت‌های قانونی بیشتری قرار دارند. در هر یک معامله، وجوه برای پرداخت به فروشندگان برای کالا‌های بشردوستانه استفاده خواهد شد و هیچ سرمایه‌ای وارد ایران نمی‌شود. این جزئیات مهم است. ما زمان گذاشتیم تا جزئیات را به درستی نوشته و اجرایی کنیم.

این مقام آمریکایی در ادامه این گفتگو در پاسخ به این پرسش که آیا توافق‌هایی از این جنس دست ایران را در منطقه بازتر می‌کند؟ ادعا کرد که دولت جو بایدن دست ایران را در منطقه محدود کرده و گفت: زمانی که دولت ما کار را در کاخ سفید آغاز کرد تقریباً هر هفته آمریکایی‌ها در عراق و سوریه با ایران یا نیرو‌های طرفدار ایران درگیری داشتند.

شاید به خاطر داشته باشید که سه ماه قبل از انتخابات، وزیر امور خارجه سابق تهدید کرد که سفارت ما در بغداد را تعطیل خواهد کرد. اندکی پس از آن، سفارت ما بزرگترین حمله راکتی خود در نزدیک به یک دهه گذشته را متحمل شد.