سند جامع، نقشه راه همکاری‌های ایران و سوریه است

وزیر امور خارجه با اشاره به امضای سند جامع همکاری‌ها میان دو کشور در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به دمشق، آن را نقشه راه همکاری‌های جامع دو کشور دانست که می‌تواند تسهیل‌کننده تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مشترک مورد توافق باشد.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین دیدار خود در دمشق، عصر امروز با حسین عرنوس، نخست‌وزیر سوریه دیدار و گفت‌وگو گرد. 

وزیر امور خارجه در ابتدای این دیدار، دعوت محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور از نخست‌وزیر سوریه جهت سفر به تهران به منظور برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون عالی دو کشور را ابلاغ کرد و برگزاری این نشست را برای شتاب بخشیدن به روابط فیمابین مهم دانست. وی سوریه را دوست، برادر و هم‌پیمان ایران و ایران را دوست دوران سخت سوریه خواند و بر ضرورت تقویت پیوندهای برادرانه میان دو کشور تاکید کرد. 

امیرعبداللهیان دیدار قبلی دو رئیس‌جمهور در دمشق و توافقات امضا شده میان دو کشور را نشان‌دهنده اراده و عزم بالای تهران و دمشق برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور دانست. 

وزیر امور خارجه سفر اخیر هیات عالی‌رتبه سوریه به تهران و ملاقات‌های مختلف انجام شده و تاکید مشترک بر ضرورت تسهیل تجارت، همکاری‌های بانکی، خط تولید خوردو، همکاری در زمینه انرژی شامل نفت، گاز و برق را مهم دانست و حمایت دو دولت برای اجرای این توافقات را حائز  اهمیت دانست. 

دولت و ملت سوریه قدردان حمایت‌های ایران هستند

نخست‌وزیر سوریه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه دولت و ملت سوریه قدردان حمایت‌های ایران از سوریه است، گفت: روابط دو کشور ریشه‌دار، دوستانه و برادرانه است و ما به این روابط افتخار می‌کنیم. حسین عرنوس ادامه داد: سوریه بر ۱۲ سال فشار و جنگ پیروز شد و اکنون دشمنان ملت سوریه در تلاش هستند که با تحریم و فشار اقتصادی بر سوریه، همچنان دولت و ملت سوریه را تحت فشار قرار دهند.

نخست‌وزیر سوریه با اشاره به توافقات قبلی دو کشور در چارچوب دیدارهای مقامات عالی دو کشور از جمله در زمان سفر رئیس‌جمهور ایران به دمشق، از روند اجرایی شدن این توافقات و روند اجرای پروژه‌های توافق شده اظهار خرسندی کرد.

وی از روند اجرای توافق اجرای نیروگاه‌های برق در سوریه توسط شرکت‌های ایرانی، به عنوان یک پروژه با اهمیت

 یاد کرد.

نخست‌وزیر سوریه همچنین از نتایج سفر جمعی از تجار سوریه به ایران ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد که افزایش اینگونه سفرها و دیدارهای متقابل، زمینه تقویت همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های تجاری و اقتصادی را فراهم آورند. 

وی عضویت ایران در گروه بریکس را تبریک گفت و آن را نشان‌دهنده ظرفیت بالای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قوت دیپلماسی آن دانست.  نخست‌وزیر سوریه همچنین از روند رو به پیشرفت روابط ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد و آن را به نفع منطقه دانست.