دریغ از اندکی عقلانیت و به اندازه یک جو سلیقه!

تغییر نام میدان «آزادی» به «قدس» در شیراز واکنش‌های بسیاری در پی داشته است. براساس تصمیم شورای شهر شیراز اسم بلوار حدفاصل میدان آزادی تا خیابان حضرت قائم (عج) شیراز به نام قدس تغییر پیدا کرد.

این‌که چرا اعضای شورای شهر شیراز برای این‌که بتوانند نام قدس را روی معابر شهرشان بگذارند خیابان جدیدی را انتخاب نکردند، یا این‌که برای انتخاب خیابان، آن معبری را انتخای کردند که نام قبلی‌اش آزادی است، مورد توجه برخی کنشگران قرار گرفت. 

عباس عبدی، فعال سیاسی و رسانه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: «با حذف آزادی ریاکاری را کنار گذاشتید، ولی به نظر می‌رسد که در انتخاب قدس شاهد نوع دیگری از ریاکاری هستیم.»

همچنین سید عطاءالله مهاجرانی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد در دولت اصلاحات در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: «اگر اندکی عقلانیت و به اندازه جوی سلیقه داشتند، نام بلوار جدیدی را قدس می‌گذاشتند، نه این‌که نام آزادی را تغییر دهند، یا نام بلوار آزادی را می‌گذاشتید؛ بلوار آزادی قدس، دریغ از شیراز، شهر عام و ادب و هنر و ذوق!»

احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی نیز در یادداشت کوتاهی تحت‌عنوان «کلمۀ خبیثۀ آزادی!» در صفحه تلگرام خود، یادآور شد: «اینکه چرا از میان آن همه خیابان در شیراز، روی «بلوار آزادی» انگشت گذاشته‌اند تا آن را  به «بلوار قدس» تغییر نام دهند، بیش از آنکه نشانۀ علاقه به قدس باشد، اعلام نفرت و بیزاری از آزادی است!

وقتی از چیزی به اسم «آزادی» متنفرند، چرا باید نام آن را بر روی یک خیابان حفظ کنند؟کار صادقانه به این می‌گن، نه ریاکاریِ تحریف استبداد و رقیت به آزادی و حریت! بالاخره، آموزه‌های مرحوم شیخ فضل‌الله نوری که نباید زمین بماند! آن مرحوم حریت و آزادی را کلمۀ خبیثه و شوم معرفی می‌کرد.»