برخی وزرا توسط برادران سپاه به دولت معرفی می‌شوند

سعید شمس

«امنیتی شدن فضای کشور و انتخابات» که با انتصاب نظامیان و فرمانداران سپاه به عنوان وزیر، استاندار، و ... در دولت ابراهیم رئیسی ابعاد گسترده‌ای یافت؛ چندی است که به نگرانی و دغدغه گروهی از مردم، طیف‌های مختلف سیاسیون و اخیرا نمایندگان مجلس تبدیل شده است. در همین راستا، دیروز، نماینده مردم شهر بابک در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی از امنیتی شدن انتخابات گفت که «معاون معزول وزیر کشور با انتشار بیانیه‌ای کذایی نشان داد از کشورداری، مسائل و شرح وظایف قوه مقننه و حتی خودش اطلاعی ندارد. همین امر نشان می‌دهد که وزیر کشور باید اصلاحات بیشتری در بدنه تحت مدیریت خود انجام دهد.» مصطفی رضاحسینی قطب‌آبادی، بیان اینکه ایران در آرامش و امنیت کامل قرار دارد لذا قرار دادن نظامیان در راس امور داخلی، ضمن امنیتی کردن کشور، حاوی پیام ناخوشایندی برای مردم است، افزود: متأسفانه رئیس‌جمهور توجهی به این مسائل ندارد چراکه با انتصاب وزیری نظامی، کشور را به سمت فضای امنیتی سوق داد، همچنین با قرار دادن یک نظامی خشک و بی‌روح در جایگاه معاونت سیاسی وزارتخانه -که باید ارتباط مستقیم با مردم داشته باشد و به گروه‌های سیاسی کشور آرامش دهد- شرایط را سخت‌تر کرد.

جلالی‌زاده: وقتی احتمال امنیتی شدن انتخابات، با صدایی رسا از صحن مجلس به گوش می‌رسد، قاعدتا نهادهای ناظر و البته همه ارکان نظام باید تلاش‌هایی بی‌وقفه داشته باشند تا از وقوع چنین رویکرد پرخطر و مانع‌سازی جلوگیری کنند

در همین راستا خبرنگار «توسعه ایرانی» با دو فعال سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده و نظر آنها را در این راستا جویا شده است.

مجلسی‌ها می‌خواهند ضعف‌شان را گردن امنیتی بودن انتخابات بیندازند

احمد بخشایش، فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با توسعه ایرانی، با اشاره به شائبه امنیتی شدن فضای انتخابات اظهار داشت: نظام حکمرانی در ایران بر اساس تفکیک قوا بنا شده است. یعنی دولت داریم، مجلس داریم و قوه قضائیه هم با وظایف معلومی فعالیت می کند. این توضیح لازم است که هر کدام از این قوا، با وجود استقلال، در امور با هم تعامل دارند و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهند. 

وی درباره جنجال‌هایی که بر سر وزیر کشور و برکناری معاون سیاسی این وزارتخانه مطرح شده است، گفت: وزیر کشور یکی از اعضای مهم و کلیدی کابینه است که البته با تاًیید مجلسی‌ها به این سمت برگزیده شده است. خب! طبیعی است که نمایندگان مجلس نوع فعالیت کسی را با راًی آنها مسئولیت گرفته است، کنترل کنند. در واقع این حرف و حدیث‌ها از جایی شروع شد که بخشنامه معاون سیاسی به نفع کاندیداهایی بود که نماینده نیستند. بر همین اساس نماینده‌های فعلی که می‌خواهند وزیر در هماهنگی بالا با مجلس باشد، به بهانه این بخشنامه طرح استیضاح وزیر را دنبال کردند که در نهایت به کنار رفتن معاون سیاسی ختم شد.

بخشایش: زمانی که اصولگرایان دولت را در دست می‌گیرند، سپاه می‌آید و برخی از وزرا توسط برادران سپاه به دولت معرفی می‌شوند که البته بهتر است، این کار انجام نشود

بخشایش افزود: تا اینجا هیچ نشانه‌ای از اینکه دولت بنای امنیتی کردن انتخابات را دارد، مشاهده نمی‌شود. اما نمایندگان مجلس دولت را به امنیتی کردن فضای انتخاباتی متهم می کنند تا اگر راًی نیاورند که احتمالا خیلی از مجلسی‌های فعلی در دوره بعد غیبت خواهند داشت، دولت را مسبب راًی نیاوردن خود معرفی کنند.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: اگر آقای رئیسی یک فرد نظامی (احمد وحیدی) را به عنوان وزیر کشور انتخاب نکرده بود چنین شائبه‌ای مطرح نمی‌شد. این درست که امام (ره) توصیه کرده بود که نظامی‌ها به کار اجرایی ورود نکنند، اما در این سال‌ها این مهم رعایت نمی‌شود. در واقع مخصوصاً زمانی که اصولگرایان دولت را در دست می‌گیرند، سپاه می‌آید و برخی از وزرا توسط برادران سپاه به دولت معرفی می‌شوند که البته بهتر است، این کار انجام نشود.

بخشایش در پایان گفت: اینکه دولت یا جریانی خارج از دولت بنا را بر امنیتی شدن فضای انتخاباتی بگذارند، شاید گروهی به این کار توجه نشان بدهند. اما شیوه مدیریتی کشور همه دستگاه‌ها را زنجیروار به هم وصل کرده است و به همین دلیل احتمال ایجاد خلل بسیار ضعیف است.

دولت برای اصولگرایان هم دردسرساز شده است

عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در این رابطه به «توسعه ایرانی» گفت: اینکه دولت به فکر امنیتی کردن فضای انتخاباتی است یا نه، موضوعی است که دیر یا زود برای همه عیان می شود. بحث اصلی این است، مگر قحط‌الرجال است که آقای رئیسی یک نظامی را وزیر کشور کرده و وزیر هم یک نظامی دیگر را معاون سیاسی خود کند و این همه حاشیه و جنجال به پا شود؟

جلال ‌جلالی‌زاده اظهار داشت: اینکه نمایندگان مجلس این روزها نسبت به رویکرد دولت حساس و نگران شده اند، در واقع ادامه نگرانی جدی‌ افکار عمومی نسبت به آنچه از دولتی‌ها مشاهده می‌شود، است. وقتی فردی کم‌دانش از وزارت کار برکنار می شود و سمتِ مهم دیگری را می‌گیرد، وقتی در اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد کمترین دغدغه فرهنگی مشاهده نمی شود، وقتی وزیر آموزش و پرورش کمترین شناختی از وضعیت فرهنگیان ندارد و ... همه اینها محصول دولتی است که با حمایت‌های آنچنانی جریان اصولگرایی روی کار آمده و این روزها  برای اصولگرایان هم دردسرساز شده است. 

فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: انتخابات مجلس دوازدهم از چند لحاظ برای نظام و البته آرامش عمومی مهم و تاًثیرگذار است و برگزاری این راًی‌گیری آزمونی فوق العاده حساس برای دولت به شمار می رود. با این حال در شرایطی که شش ماه و چند روز بیشتر به روز راًی گیری نمانده است، در دولت آمادگی لازم برای برگزاری سالم و مطلوب انتخاب دیده نمی شود.

جلالی‌زاده در پایان گفت: وقتی احتمال امنیتی شدن انتخابات، با صدایی رسا از صحن مجلس به گوش می‌رسد، به قاعده نهادهای ناظر و البته همه ارکان نظام باید تلاش‌هایی بی‌وقفه داشته باشند تا از وقوع چنین رویکرد پرخطر و مانع‌سازی جلوگیری کنند.