یک استاد اقتصاد، درباره انتصاب امام‌صادقی‌های مخالف بخش خصوصی در سازمان برنامه و بودجه گفت: الان دور، دور امام صادقی هاست؛ این مسئله نشان می‌دهد که به جای حاکمیت نظام تدبیر امور، حاکمیت قبلیه‌ای داریم. الان انتصاب‌هایی که آقای منظور به عنوان یک امام صادقی انجام داده است، نشان‌دهنده این است که به نظام تدبیر اعتقاد ندارد و سازمان برنامه را از یک سازمان تخصصی خارج کرده است. سازمانی تخصصی است که ۷۰ درصد مدیران آن از درون سازمان انتخاب شوند.

مهدی پازوکی، در گفت‌وگو با «انتخاب» افزود: آقای منظور کاملا بر خلاف رویه‌های قبلی و حتی رئیس قبل از خود عمل کرد. مثلا هفته گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه استان سیستان را تغییر دادند که سال‌ها کارشناس دفتر کلان بود و دکترا داشت و کارشناس خبره و معاونت را در سابقه داشت؛ این فرد را برکنار کردند و گویا یکی از نمایندگان مجلس سفارش کرده بود که مسئول دفتر سازمان برنامه دوران احمدی‌نژاد رئیس شود.

به گفته این استاد اقتصاد، انتصاب امام صادقی‌ها در سازمان برنامه که خواستار تعطیلی بانک‌های خصوصی و بورس کالا هستند، نشان می‌دهد که دولت رئیسی در حال خالی شدن از بدنه کارشناسی با سابقه و قدرتمند است؛ رویکردی که نتیجه‌ی آن را در وضعیت اقتصادی فعلی نیز می‌بینیم.

امام‌صادقی‌ها    از   پشت   میز   دانشگاه معاون   وزیر   می‌شوند

این کارشناس در ادامه در رابطه با فقدان تخصص در نیرو‌های دولت رئیسی اشاره کرد: یکی از ایرادات رئیسی و نقد‌های وارد به این دولت این است که آدم‌های کوتوله را به سمت می‌رساند. من این فرد را نمی‌شناسم، نه یک مقاله و نه یک مطلب از او ندیدم، فقط می‌دانم که او از دانشگاه امام صادق آمده است. سوال اینجاست که تغییرات در سازمان برنامه چقدر منطق دارد؟ ما جلوی حرف کارشناسی سر تعظیم فرود می‌آوریم. بچه‌های امام صادق اول باید بیایند اول کارشناس شوند، اما وقتی از پشت میز دانشگاه می‌آیند و معاون وزیر می‌شوند جز خرابی چیزی به بار نمی‌آورند. این‌ها اول باید کارشناس شوند. شما روسای قبل از انقلاب سازمان برنامه را ببینید، طرف با مدرک دکترا از آمریکا در آغاز کمک کارشناس می‌شود.

پازوکی درباره فقدان برنامه اقتصادی هدررفت سرمایه در دولت رئیسی گفت: رئیسی معتقد است درآمد‌ها خوب شده است، اما چرا فشار روی زندگی مردم بیشتر می‌شود؟ چرا هر روز یک مشکل داریم، یک روز بنزین نیست، یک روز گاز نیست، یک روز برق نیست، چون نظام تدبیر حاکم نیست. این ۶ میلیارد دلار که آزاد شده که هیچ، اگر ۶۰ میلیارد دلار هم آزاد شود با وضعیت فعلی مشکلات کشور حل نخواهد شد. در دولت احمدی نژاد ۶۰۰ میلیارد دلار نفت خام فروختند، ولی زمانی که دولت را تحویل روحانی داد، نرخ تورم نزدیک ۴۰ درصد و نرخ رشد اقتصادی -۶.۸ درصد تحویل داد.