مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: از آنجا که امنیت افغانستان برای ایران اهمیت دارد، قبول کردیم که به مذاکرات بین طالبان و دولت مرکزی آن کشور کمک کنیم تا به تفاهم برسند.

سردار سرلشگر حسن فیروزآبادی درگفت‌وگو با ایرنا گفت: ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی با طالبان گفت‌وگو می‌کند و این گروه مایل است که در امنیت افغانستان نقش داشته باشد.

وی افزود: این گروه امروز به عنوان بخشی از جامعه افغانستان که نظرات سیاسی خود را دارد، مایل است در اداره دفاع و امنیت افغانستان سهم داشته باشد. 

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان این که ایران منافعی در مذاکره با طالبان ندارد، گفت: ما از این بابت که با افغانستان همسایه هستیم و امنیت این کشور برای ما اهمیت دارد، قبول کردیم که به مذاکرات بین طالبان دولت مرکزی این کشور کمک کنیم تا به تفاهمی برسند و برابر دشمنان ملت افغانستان ایستادگی کنند. 

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته اعلام کرد که نمایندگان طالبان با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران مذاکره کرده‌اند.

از حاکمیت قانونی کشورها دفاع می‌کنیم 

وی با اشاره به جایگاه ایران در برقراری امنیت منطقه گفت: در شرایط کنونی نقش و نظر جمهوری اسلامی ایران برای برقراری امنیت در منطقه بسیار حائز اهمیت است؛ ایران برای نظر کشورها در امنیت جمعی ارزش قائل می‌شود. سرلشگر فیروزآبادی ادامه داد: ما از حاکمیت قانونی کشورها دفاع می‌کنیم و در توافقاتی نیز که تاکنون بین ایران، ترکیه، روسیه، عراق سوریه انجام شد، نظر جمعی بر این بود که همه به مرزهای تعریف شده خود احترام بگذاریم. 

آینده آمریکا خروج از منطقه است 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جنگ علیه ملت یمن اشاره کرد و گفت: آمریکا در منطقه به دنبال تجاوز، دخالت و شرارت است که این موضوع را در یمن با تمام وجود احساس می‌کنیم. 

سرلشگر فیروزآبادی عنوان کرد: آینده آمریکا صرف نظر کردن از منطقه و خروج از آن است و باید به دخالت‌های خود پایان دهد.