نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن، انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی - شهرستانی برگزار می‌شود. نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس(۱۹/۱۰/۹۷) با ۱۵۵ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند. در صورت تصویب نهایی این طرح، انتخابات مجلس استانی - شهرستانی برگزار می‌شود.

علی لاریجانی، رییس مجلس پس از تصویب کلیات این طرح گفت: محمد جواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها نامه‌ای به هیات رییسه مجلس داده و خواستار ارجاع این طرح به این کمیسیون برای بررسی جزییات و ایجاد اصلاحات در این طرح شده است.

وی در ادامه از نمایندگان خواست که ارجاع یک هفته‌ای این طرح به کمیسیون شوراها را به رأی بگذارد که نهایتا نمایندگان با 186 رأی موافق، 24 رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از 230 نماینده حاضر با ارجاع این طرح به کمیسیون شوراهای مجلس موافقت کردند.  علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها طبق آیین نامه یک هفته فرصت دارند جزییات این طرح را در این کمیسیون بررسی کنند. به گزارش ایرنا، این طرح پس از بررسی جزییات در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به صحن مجلس برای تصویب نهایی ارجاع می‌شود.

مخالفت با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از بررسی کلیات این طرح، به بررسی تقاضای مسکوت گذاشتن سه ماهه این طرح پرداختند اما با این تقاضا مخالفت کردند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به عنوان متقاضی مسکوت ماندن این طرح گفت: بررسی این موضوع در شرایط فعلی با این حجم از مشکلات اقتصادی کشور درست نیست، این گونه زمانی که مردم مذاکرات مجلس را از استماع می‌کنند، می‌گویند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال انتخابات بعدی هستند تا این که به مشکلات رسیدگی کنند.

وی اظهار داشت: دولت لایحه جامع انتخابات را در حال بررسی دارد و این لایحه به زودی به مجلس‌ ارائه می‌شود.

حاجی دلیگانی ادامه داد: با استانی شدن انتخابات توجه نمایندگان متمرکز مراکز استان شده و نقاط کم جمعیت و محروم به فراموشی سپرده می‌شوند از این رو انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات کم خواهد شد.

محمدعلی وکیلی نماینده تهران نیز در مخالفت با مسکوت‌ گذاشتن این طرح یک فوریتی گفت: درست نیست که هر موضوعی را به معیشت مردم گره بزنیم؛ نوعی عوام‌فریبی است.

سخنگوی وزارت کشور: قرار شده هیات وزیران موافقت خود با کلیات این طرح را اعلام کند، منوط به اینکه در کمیسیون شوراها موضوعات مختلف از حیث ملزومات اجرایی و بودجه‌ای برای این طرح دیده شود و نظرات مخالفان نیز بررسی شود

وی با بیان اینکه نباید از معیشت مردم برای برخی خواسته‌ها نردبان ساخت، یادآور شد: مطالبه و معیشت مردم به حق است ولی باید بررسی شود که کدام ساختار و روش به بهبود معیشت مردم کمک می‌کند.

دولت موافق کلیات طرح قانون انتخابات مجلس است 

سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور درامور مجلس وهماهنگی استان‌ها در این جلسه با اعلام موافقت دولت با کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس گفت: موافقت دولت با کلیات این طرح، منوط به رسیدگی مجدد جزییات این طرح در کمیسیون شوراهای مجلس است.

وی افزود: انتخابات یک امر سیاسی است و هر چقدر بتوانیم فرآیندهای برگزاری انتخابات و نتایج آن را موثر از مولفه‌هایی از جنس سیاسی قرار دهیم یقینا به کیفیت و اثربخشی نتایج حاصل از انتخابات در ادامه کشور کمک می‌کنیم. 

قائم مقام وزیر در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها تصریح کرد: هر چه بتوانیم سایر مولفه‌های تاثیرگذار در انتخابات را محدود و کم اثر کنیم نتیجه آن است که به هدفمند شدن و انطباق برآیند نهایی آرا با مصالح کشور کمک کرده‌ایم.

سامانی افزود: از ابتدای شروع دولت این دغدغه به صورت جدی از سوی دکتر روحانی مطرح شد، وزیر کشور دستور داد لایحه نظام جامع انتخابات در وزارت کشور تدوین شود این کار انجام شد، چهار انتخابات سراسری ریاست جمهوری، مجلس شورهای شهر و روستا و خبرگان رهبری در این لایحه دیده شد.

حاجی دلیگانی در مخالفت با طرح: با استانی شدن انتخابات توجه نمایندگان متمرکز مراکز استان شده و نقاط کم جمعیت و محروم به فراموشی سپرده می‌شوند از این رو انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات کم خواهد شد

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: پیش نویس این لایحه آماده و در کمیسیون سیاسی دولت مصوب و در صحن دولت در حال رسیدگی است، اقدامات اساسی این لایحه در دولت انجام شده است.

وی گفت: با توجه به این که طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس با اولویت رسیدگی می‌شود این موضوع امروز در جلسه هیات وزیران مطرح می‌شود، قرار شده است هیات وزیران موافقت خود با کلیات این طرح را اعلام کند، منوط به این که در کمیسیون شوراها موضوعات مختلف از حیث ملزومات اجرایی و بودجه‌ای برای این طرح دیده شود و مخالفت‌هایی که نمایندگان دارند باید در پیش‌نویس نهایی این طرح لحاظ و حتما این طرح بار دیگر در کمیسیون مجددا بررسی شود.