یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: دستگاه‌های نظارتی اگر می‌خواهند موضوع مرزی شرق کشور حل شود و امنیت به مرزهای شرق ایران بازگردد، باید آن مثلث شوم را شناسایی و با آن مقابله کنند و دست مافیا را ببندند تا خود به خود امنیت به مرزهای شرقی برگردد.

به گزارش نامه‌نیوز، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، درباره حمله به کلانتری 16 زاهدان و ناامنی در مرزهای شرقی، افزود: آنچه امروز می‌بینیم، مظلومیت یکی دیگر از هم‌ردیف‌های توسعه‌ای ایران یعنی انسداد مرزها در مقابل مافیای قاچاق است. در ۲۰سال اخیر ردیف‌بودجه‌ای تحت عنوان انسداد مرزها وجود داشته است که من در دورانی که به نمایندگی از کمیسیون امنیت امنیت ملی در کمیسیون تلفیق مسئولیت داشتم، بیشترین دفاع را از موضوع انسداد مرزها به عمل می‌آوردم. حتی قرار شد که بخشی از جرایمی که برای مقابله با قاچاق کاملا و سوخت وضع می‌شد علاوه بر ردیف بودجه، برای اسنداد مرزها هزینه شود.

وی ادامه داد: اما نتیجه‌ امروز نشان می‌دهد اسنداد مرزها با شکست مواجه شده است و نتیجه به دست‌آمده قابل دفاع نیست. وضعیت مرزهای ایران را با مرزهای ترکیه مقایسه کنیم؛ ترکیه بعد از جنگ سوریه با موج آوارگانِ پناهنده مواجه شد. این کشور حدود سه میلیارد دلار برای جلوگیری از گسترش پناهندگان از اتحادیه اروپا دریافت می‌کرد که تمام این عدد را صرف ایجاد دیواری با ارتفاع سه متر کرد و در آخرین مرحله احداث دیوار هم، مسلسل‌هایی خودکار بر بالای دیوار مستقر کرد تا اگر نگهبان‌ها به دلیلی اعم از رشوه، بی‌توجهی و... در حفاظت از مرزها غفلت کردند، مسلسل‌ها مانع ورود غیر قانونی افراد شوند اما در ایران طرح انسداد مرزها با موفقیت پیش نرفت.

او ادامه داد: دلیل اصلی شکست طرح انسداد مرزها هم قدرت جریان‌های مافیایی است که در حوزه قاچاق سوخت، مواد مخدر و انسان کار می‌کنند. برای نمونه بسیاری از پناهندگان و مهاجران را وارد خاک ایران می‌کنند و ظرف ۲۴ساعت جای خوابشان را هم مشخص می‌کنند و در ۴۸ساعت شغل هم برایشان پیدا می‌کنند؛ در صورتی که بسیاری از جوانان ایرانی بیکار هستند. تجارت مواد مخدر، سوخت و انسان تبدیل به مثلث مافیایی‌ای شده است که همچون پیکانی سیاست انسداد مرزها را با شکست مواجه کرده است. متأسفانه آن بخش از دستگاه‌هایی که مدعی ایجاد امنیت هستند حتی اجازه بازرسی و نظارت بر مناطق حساس مرزی را نمی‌دهند و اینگونه است که ضربه‌ای امنیتی به مؤلفه‌های امنیتی وارد می‌شود؛ ضربه‌ای خزنده و مداوم در قالب آن مثلث که آسیبش بلندمدت است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: انگار نوعی بی‌تفاوتی نسبت به این مافیا ایجاد شده و گاهی به این موضوع اعتراض می‌شود مانند حالا که به پاسگاهی مرزی حمله شده است و افکار عمومی تحت تأثیر قرار گرفته است.