در آستانه توافق بودیم، اما «آشوب‌ها» نگذاشت!

مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده ایران اظهار کرد که با شروع آشوب‌ها در ایران، محاسبات غربی‌ها تغییر کرد، لابی‌های ضد ایرانی فعال شد و کار احیای برجام عقب افتاد.

به گزارش مهر، سید محمد مرندی، با اشاره به آخرین وضعیت رایزنی‌های برجامی، گفت: مذاکرات برجامی انجام شده در وین، نهایتاً به متنی منجر شد که اتحادیه اروپا به مذاکره‌کنندگان ارائه کرد.

وی افزود: ایران بعد از بازگشت از گفت‌وگوهای وین این متن را بررسی و دو تا سه اصلاح کوچک در آن اعمال کرد و بازگرداند. مرندی با اشاره به اظهارات «جوزف بورل» مبنی بر اینکه خواسته ایران منطقی است، ادامه داد: در آن مقطع تصورمان این بود که توافق قریب الوقوع است ولی آمریکایی‌ها بخاطر نزدیک بودن انتخابات میان دوره‌ای تعلل کردند. بایدن و تیمش نگران بودند که ترامپ بگوید زیادی امتیاز داده‌اید. سپس آشوب‌ها شروع شد و محاسبات غربی‌ها تغییر کرد و کار عقب افتاد. لابی‌های ضد ایران در آن زمان خیلی فعال شدند.

مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، تاکید کرد: جوزف بورل متحد آمریکاست و در این رابطه حرف بی‌حساب نمی‌زند. با توجه به این می‌توان گفت ماه‌هاست متن عملاً آماده است، اما باید اراده دولت آمریکا را دید که چیست. اروپایی‌ها زیاد احساس نیاز به احیای برجام می‌کنند چرا که گرفتاری جنگ اوکراین به آنها فشار می‌آورد. اما تصمیم‌گیرنده اصلی رئیس جمهور آمریکا و کاخ سفید است.

وی در پاسخ به این سوال که شما گفتید که متن تقریباً آماده است، اما به گفته برخی کارشناسان اختلافات حیاتی باقی مانده، آیا این اختلافات حیاتی رفع شده است، تصریح کرد: اگر اختلاف حیاتی بود آقای بورل بعد از وین نمی‌گفت خواسته ایران منطقی است. پس اختلافات حیاتی نیست. بنابراین نیازمند اراده سیاسی آمریکا هستیم. اگر آمریکایی‌ها متن را بپذیرند طبیعتاً بحث آژانس راه‌حل پیچیده‌ای ندارد.

مرندی در پاسخ به این سوال که گروسی با چه هدفی می‌گوید «احتمال احیای برجام در آینده نزدیک بسیار ضعیف است»، گفت: تصمیم گیرنده آقای گروسی نیست بلکه کاخ سفید است. لذا اگر کاخ سفید اراده کند کار انجام می‌شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها پیام‌هایی را به ایران می‌فرستند و بنابراین معلوم است تمایل دارند.