مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که احتمال احیای سریع توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به شکل گذشته آن کم است.

رافائل گروسی در گفتگو با شبکه «سی بی اس» کانادا همچنین احتمال احیای برجام، در صورت عدم همکاری ایران با آژانس را «صفر» دانست. وی در همین راستا بر لزوم همکاری «سازنده» بین نهاد تحت نظر او و تهران تاکید کرد.

گروسی با این حال بر لزوم حفظ تماس‌ها بین طرف‌ها برای بازگشت به میز مذاکره تاکید کرد. وی سفر ماه مارس خود به ایران و توافق صورت گرفته با مقام‌های ایرانی در راستای افزایش نظارت‌های آژانس را «مفید» دانست.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود که این نهاد در جریان سفر وی به تهران به همه خواسته‌های خود دست نیافت اما توافق صورت گرفته با مقام‌های ایران «گامی در مسیر درست» بود.

در مذاکرات احیای برجام پیشرفت‌هایی حاصل شده

در سوی دیگر رسانه آمریکایی پولتیکو روز گذشته نوشت: به گفته هفت کارمند کنگره و مقامات ایالات متحده، مسئولان ارشد روز سه‌شنبه در اولین جلسه محرمانه دولت بایدن با محوریت ایران برای همه سناتورها، شرکت خواهند کرد و توضیحاتی ارائه می‌کنند.

این رسانه ادامه داد: وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه، کالین کاهل معاون وزیر دفاع، مورگان مویر معاون مدیر اطلاعات ملی، برایان نلسون معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، استفن کوهلر، رئیس استراتژی، سیاست و برنامه‌های ستاد مشترک، ساعت ۴ بعد از ظهر در کنگره برای ارائه توضیحات در جلسه توجیهی محرمانه حاضر خواهند شد.

 میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، که چندین ماه پیش خواستار برگزاری جلسه توجیهی درباره ایران شده بود، در صحن مجلس سنا گفته است که تهدید از سوی ایران در دوران ریاست جمهوری جو بایدن افزایش یافته است.

دستیار یکی از اعضای دموکرات سنا گفت که شرمن از این فرصت برای به‌روزرسانی اطلاعات سناتور‌ها در مورد اوضاع مذاکرات با ایران استفاده خواهد کرد.

او بدون توضیح بیشتر گفت: «در مذاکرات هسته‌ای پیشرفت‌هایی حاصل شده است.»

 از دیگر موضوعاتی که مطمئناً مطرح خواهد شد، تهدیدات ایران برای ایالات متحده و شرکای منطقه‌ای آن، یعنی اسرائیل است.  در مجموع، احتمال زیادی وجود دارد که جلسه خصوصی کمی تنش‌آمیز شود، زیرا دولت، برخی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر نحوه مدیریت پرونده ایران با هم اختلاف دارند.