ترکیب شورای نگهبان نباید یکدست باشد

یک فعال سیاسی گفت: برای جذب مشارکت مردم در انتخابات، مجلس باید به جایگاه اصلی خود بازگردد و قانون انتخابات اصلاح‌ و شوراهای موازی حذف شده و شورای نگهبان تغییر رویه بدهد.

محسن رهامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت برگزاری انتخاباتی با مشارکت بالا در سال جاری اظهار کرد: برای برگزاری انتخاباتی که در گردش نخبگان سیاسی موثر باشد باید قانون انتخابات اصلاح شود. کشورهایی که دموکراسی نهادینه شده دارند، انتخابات را حزبی برگزار می‌کنند  و احزاب مسئولیت اصلی در معرفی نامزدهای انتخابات و تبلیغات را دارند. مسئولیت تحقق برنامه‌های وعده داده شده هم با احزاب بوده و مردم می‌توانند بر عملکرد احزاب نظارت داشته باشند.

وی توضیح داد: وقتی انتخابات حزبی نباشد، هیچ تشکیلات رسمی مسئولیت معرفی نامزدها و ودعده‌های  داده شده را نمی‌پذیرد و با تغییر مجلس هیچ تغییری در شرایط کشور و مشکلات مردم ایجاد نمی‌شود.

این فعال سیاسی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل وجود شوراهای موازی، مجلس جایگاه اصلی خود در قانون‌گذاری را ندارد؛ زیرا این شوراها به جای مجلس قانونگذاری می‌کنند در حالی‌که براساس قانون اساسی، قانونگذاری حق مجلس بوده و قابل واگذاری هم نیست اما شوراهایی در کنار مجلس در حال قانونگذاری هستند. اگر به دنبال جذب مشارکت در انتخابات هستیم جایگاه قانونگذاری باید به مجلس بازگردد و این شوراهای موازی که در طول زمان هر کدام به دلیلی تشکیل شده‌اند، به تدریج منحل شوند.

رهامی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش شورای نگهبان در برگزاری انتخابات مشارکتی تصریح کرد: شورای نگهبان با تفسیرهای مختلف از نظارت، عملا انتخابات را دو مرحله‌ای کرده و در مرحله اول نامزدها را خودش غربال می‌کند.  شورای نگهبان باید مانع حضور افرادی در انتخابات شود که سوء‌سابقه یا محکومیت دارند اما 90-80 دردصد افرادی که ردصلاحیت می‌شوند حتی نمی‌دانند به چه دلیلی رد صلاحیت شده‌اند. به نظر من این روند باید اصلاح شود. از سویی ترکیب شورای نگهبان نباید یکدست باشد بلکه در بین آن‌ها هم باید از گرایش‌های سیاسی مختلف حضور داشته باشند.