وزرای خارجه ایران و عربستان امروز در پکن دیدار می‌کنند

روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از منابع آگاه نوشت که وزرای خارجه ایران و عربستان روز پنجشنبه در پکن دیدار می‌کنند.

روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از منابع آگاه نوشت که «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران و «فیصل بن فرحان» همتای عربستانی وی، روز پنجشنبه در پکن دیدار می‌کنند.  به نوشته این روزنامه، دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در چارچوب توافقات صورت گرفته در ماه گذشته میلادی برای احیای روابط دوجانبه و همچنین تبادل سفرا بین دو کشور انجام می‌شود.  پیش از این نیز، پایگاه خبری قاهره ۲۴ به نقل از منابع ایرانی گزارش داده بود که به احتمال زیاد وزرای خارجه عربستان سعودی و ایران برای اولین بار پس از سال‌ها، پنجشنبه در پکن دیدار خواهند کرد.

حدود سه هفته پیش، پکن از امضای توافقنامه بین ریاض و تهران در خصوص از سرگیری روابط دیپلماتیک بین آنها استقبال کرد؛ مشروط بر اینکه وزرای خارجه دو کشور بعداً با یکدیگر دیدار کنند و سپس طی دو ماه پس از امضای توافق، هیات‌های دیپلماتیک را مبادله کنند. حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان روز یکشنبه طی تماس تلفنی با یکدیگر به توافق رسیدند تا در روزهای آینده دیداری داشته باشند. این سومین گفت‌وگوی تلفنی دو وزیر در هفته‌های گذشته پس از امضای توافقنامه بود.

هیچ یک از طرفین تاریخ و مکان این دیدار را اعلام نکردند، اما دو وزیر در گفت‌وگوی قبلی به توافق رسیدند و روز یکشنبه وزیر امور خارجه عربستان سعودی با همتای ایرانی خود برای برگزاری دیداری دوجانبه در ماه مبارک رمضان موافقت کرد.