داستانی تکرارشونده و بدون نقطه پایان

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته(سه‌شنبه) قطعنامه‌ای درباره «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» را به تصویب رساند و مقامات ایران در واکنش، آن را محکوم کردند؛ داستانی تکرارشونده که گویی نقطه پایان ندارد.

پیش از این نیز در آذرماه سال گذشته و از پس فروکش کردن اعتراضات، قطعنامه‌ای از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سوم آذر ۱۴۰۱ تصویب شده بود.

اگرچه قطعنامه قبل که آن نیز به پیشنهاد آلمان و ایسلند بود با ۲۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع تصویب شد، ولی قطعنامه دیروز که از سوی ایسلند، مقدونیه شمالی، جمهوری مولداوی، انگلیس و ایرلند شمالی ارائه شد؛ با ۲۳ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع درباره «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» تصویب شد.

همچنین پس از پایان اعتراضات پاییز پارسال شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در نشستی به اخراج جمهوری اسلامی از عضویت در کمیسیون مقام زن رای داد و در شورایی که ۵۵ عضو دارد، با ۲۹ رای موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع، جمهوری اسلامی ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل کنار گذاشت.

استفاده     ابزاری از حقوق بشر مردود    است

نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو در واکنش به تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر، استفاده ابزاری از حقوق بشر را مردود اعلام کرد.

به گزارش ایرنا علی بحرینی گفت: حامیان این قطعنامه خود را در پشت عنوان حقوق بشر پنهان و از این سازمان برای اهداف سیاسی خود سوء استفاده کردند. استفاده ابزاری از حقوق بشر غیرقابل قبول است و آرمان مشترک حقوق بشر را به خطر می‌اندازد. پیام ما به بریتانیا و سایر حامیان غربی قطعنامه روشن است. مردم ایران با انقلاب اسلامی خود در سال 1357 عزت نفس و استقلال را برگزیدند و علیرغم اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرانسانی و دستکاری رسانه‌ای، با نفی هرگونه سلطه و تبعیت در آن راه ثابت قدم خواهند ماند.

سفیر کشورمان تصریح کرد: ارائه این قطعنامه، از نظر ایران به عنوان تلاشی بدخواهانه برای هدف قرار دادن و تخریب عمدی چهره حقوق بشری ایران با تولید روایات آشفته، کلیشه‌های منفی و اتهامات نادرست تلقی می‌شود.

وی تاکید کرد: این قطعنامه و مأموریت آن عمداً دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفته و کشورم را با هدف انحراف توجهات از نقض حقوق ایرانیان و جنایات علیه بشریت انجام شده توسط حامیان این قطعنامه از طریق تحمیل اقدامات قهرآمیز یکجانبه هدف قرار می‌دهد. بحرینی هشدار داد: این رویکرد نه کمکی به حفظ و ارتقای حقوق بشر می کند و نه با واقعیت‌های میدانی و تاریخ و پیشینه فرهنگ و تمدن ایرانی سازگاری دارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقاً به ضرورت رعایت و ارتقای حقوق بشر اعتقاد دارد. دستاوردهای ما در زمینه حقوق بشر در چهار دهه گذشته، گواه جدیت ایران در رعایت، حمایت و احقاق حقوق بشر است.

سفیر کشورمان، با اشاره به همکاری‌های گسترده ایران با شورای حقوق بشر تصریح کرد: اعضای شورا اکنون در یک دوراهی حساس قرار دارند. آنها باید تصمیم بگیرند که برای حمایت از ملت ایران در مسیر افتخاری که برای استقلال، عزت و موفقیت انتخاب کرده‌اند، به قطعنامه‌ای با انگیزه سیاسی ادامه دهند یا به آن رای منفی دهند.

گفتنی است که در جلسه دیروز، کوبا، چین و آفریقای جنوبی در حمایت از ایران سخن گفته و درباره استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر هشدار دادند. جمهوری خلق چین و کوبا همین طور به تحریم‌های اعمالی به جمهوری اسلامی ایران به عنوان نقض واقعی حقوق بشر اشاره کردند که شرایط معیشتی و حتی تامین دارو را برای ایرانیان سخت کرده است.

اما با این وجود کشورهایی غربی به این قطعنامه رای مثبت دادند و حتی اعمال تحریم‌ها را به نفع ملت ایران دانستند! گرچه عمده کشورهای درحال توسعه به این قطعنامه رای منفی و ممتنع دادند.

با این وجود قطعنامه روز گذشته در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد.

اعتراض ایران   به تبعیض در   فشارهای حقوق    بشری

واکنش مقامات کشورمان به قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران اما تنها به سفیر ایران در ژنو محدود نماند.

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه نیز به این قطعنامه واکنش نشان داد. ناصر  کنعانی سوء استفاده از سازوکارهای سازمان ملل برای کسب اهداف سیاسی از سوی برخی کشورهای عضو را عادتی ناپسند دانست و دستکاری آشکار حقوق بشر برای اهداف سیاسی از جمله در ارائه تبعیض‌آمیز قطعنامه‌های کشوری در شورای حقوق بشر را مایه تاسف ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران، دستکاری آشکار حقوق بشر برای اهداف سیاسی را مایه تاسف دانست.

 کنعانی دیروز در واکنش به قطعنامه سیاسی حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست پنجاه و دوم شورای حقوق بشر در ژنو اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر در این نشست را که مبتنی بر نگرش گزینشی، غرض‌ورزانه، تقابل آمیز و با اهداف سیاسی تهیه و تصویب شده است را مردود شمرده و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه تحمیلی علیه ایران را محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: پیش داوری‌ها و قضاوت‌های عجولانه درج شده در این قطعنامه که پیش نویس آن با حمایت برخی کشورهای غربی با هدف کمرنگ کردن پیشرفتهای حقوق بشری صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران، تهیه و تصویب شده است، آن را کاملا بی اعتبار می‌سازد و باید توجّه داشت که نگرش گزینشی، غرض ورزانه، تقابل آمیز به مقوله حقوق بشر، خروجی بهتر از این قطعنامه نخواهد داشت.

کنعانی سوء استفاده از سازوکارهای سازمان ملل برای کسب اهداف سیاسی از سوی برخی از کشورهای عضو را عادتی ناپسند توصیف و دستکاری آشکار حقوق بشر برای اهداف سیاسی از جمله در ارائه تبعیض‌آمیز قطعنامه‌های کشوری در شورای حقوق بشر را مایه تاسف ارزیابی کرد.

وی تاکید کرد: شورای حقوق بشر نهاد اصلی سازمان ملل متحد برای ترویج و حمایت از حقوق بشر مبتنی بر همکاری و گفت و گو و محلی برای گفتمان حقوق بشری در میان دولت ها، سازمان های غیر دولتی و سایر ذینفعان است و استفاده ابزاری و سیاسی از این نهاد رویکردی است که کشورهای غربی با اتخاذ آن موجبات تضعیف اعتبار تصمیمات و قطعنامه های آن شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آنچه که طی یک دهه اخیر در قطعنامه‌های شورای حقوق بشر اتفاق افتاده است، عملا اتهام زنی یکطرفه از سوی بانیان این قطعنامه و حامیان دستورکار گزارشگر ویژه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و کشورهایی که خود ناقض حقوق دیگر ملت‌ها هستند، نمی‌توانند در مقام مدعی و یا قاضی وضعیت حقوق بشر بنشینند، بلکه باید پاسخگوی جنایات خود در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در کشورهای خود و دیگر کشورهای جهان باشند.