«توافق ایران و آمریکا در تبادل زندانیان»، دروغ بی‌رحمانه است

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی از توافق ایران و آمریکا در موضوع تبادل زندانیان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، در گفت‌وگو با شبکه خبر، گفت: تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای برجام در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم. از مارس سال گذشته در این رابطه سندی بین ما و طرف آمریکایی به طور غیرمستقیم به امضا و تایید رسید، اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است. طرف آمریکایی در حال هماهنگی‌های فنی خودش قرار دارد.

امیرعبداللهیان همچنین درباره مذاکرات برجام در وین که با وقفه‌ای چندماهه روبه‌روست، گفت: معتقد هستیم که جمع‌بندی گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها در دسترس هست. رفع اتهام بی‌اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان مسئله مهم و یکی از خطوط قرمزمان مطرح می‌شود.

او افزود: در سفر اخیر رافائل گروسی به تهران پیشرفت خوبی حاصل شد. الان همکاری نیرومندی بین سازمان انرژی اتمی ما و آژانس جریان دارد که نتیجه این همکاری تاثیر بسیار خوبی در جمع‌بندی مذاکرات خواهد داشت.

وزیر امور خارجه بیان کرد: من به عنوان مسئول دستگاه دیپلماسی در ارسال پیام‌ها هم به مقامات آمریکایی گفته‌ام. مقامات آمریکایی در اتخاذ تصمیم نهایی تاکنون نتوانسته‌اند جرات و جسارت لازم را از خود به نمایش بگذارند، در حالی که طرف ایرانی را عقلانیت، با ابتکار و با شجاعت، خیلی شفاف در میز مذاکره غیرمستقیم ایده‌های رو به جلو را مطرح کرده است. من فکر می‌کنم زمینه خوبی با توجه به آنچه گذشته است، برای رسیدن به جمع‌بندی گفت‌وگوهای طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. ما در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

جزئیات چگونگی توافق با عربستان

وی درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک گفت: ما در همین چارچوب پیشرفت‌های خوبی را در بحث توسعه مناسبات با همسایگان در ماه‌های گذشته شاهد بودیم. از ماه‌ها قبل ایده‌هایی در خصوص حل مشکلات با برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی مطرح بود. در جریان نشست بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی اولیه‌ای بین من و آقای فرحان، وزیر امور خارجه عربستان، در محل ورودمان به اجلاس چند دقیقه‌ای انجام شد.

امیرعبداللهیان افزود: طرف سعودی بر آمادگی خود برای بازگشت روابط به شرایط عادی تاکید داشت. طبعا این مسئله زمینه دیگری را هم با خود همراه کرد و آن به این برمی‌گردد که رئیس‌جمهور چین زمانی که قصد سفر به عربستان سعودی را داشت، ایده‌هایی را با ما در میان گذاشت. مدیرکل سیاسی ما ملاحظاتی نسبت به مواضع منطقه‌ای ما و چین داشت که مقامات چینی را توجیه کرد گفت‌وگوهایی که شکل می‌گیرد، در چه چارچوبی می‌تواند به نفع مناسبات منطقه و کشورهای منطقه باشد.

او همچنین تشریح کرد: در نهایت، در سفری که رئیس‌جمهور به پکن داشت، در ملاقات خصوصی، شی، هم گزارشی از گفت‌وگو با مقامات عالی عربستان سعودی و از سفرش به این کشور ارائه و ایده‌هایی را برای ایفای نقش میانجی میان تهران و ریاض برای برون‌رفت از چالش‌ها و مشکلات موجود،  مطرح کرد.

رئیس‌جمهور هم مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این رابطه و نگاه دولت نسبت به حل مشکلات با کشورهای منطقه و حرکت در مسیر گفت‌وگو و فراتر از آن، شکل گرفتن همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در منطقه را تبیین کرد و در نهایت قرار شد گفت‌وگویی بین تهران و ریاض در پکن شکل بگیرد. ایده‌های مختلفی مطرح بود که این گفت‌وگو در چه سطحی انجام شود.

امریکا خبر توافق با ایران را «دروغ» خواند

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به این سخنان گفت: توافقی با ایران در بحث تبادل زندانی به دست نیامده و این اظهارات را «دروغ» خواند.

ند پرایس افزود: اظهارات مقامات ایران مبنی بر بدست آمدن توافق در بحث تبادل زندانی، دروغ بی‌رحمانه دیگری است که فقط بر رنج‌های خانواده‌های آنها می‌افزاید.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا بیان داشت: ما بدون وقفه در حال فعالیت برای آزادی امریکایی‌های بازداشت شده در ایران هستیم. ما از پا نخواهیم ایستاد تا زمانی‌که آنها به آغوش عزیزانشان برگردند.