پیام آمریکا را به ایران منتقل کردیم

وزیر امور خارجه قطر گفت: آمریکایی‌ها یک پیام به ما دادند که به ایران منتقل کنیم که مرتبط با موضوع توافق است گرچه شاید ارتباط مستقیمی به آن نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ایران در تهران افزود: دوحه در ارتباط با موضوع توافق هسته‌ای نیز همه طرف‌ها را تشویق می‌کند که به این توافق بازگردند.

آل ثانی یادآور شد: از دیدگاه ما اکنون فرصت مناسبی است که مشکلات در خصوص توافق هسته‌ای حل و فصل شود و شرایطی برای بازگشت طرفین به این توافق ایجاد شود. در کنار اینکه حرف‌ها و نگرانی‌های همه طرف‌ها نیز در نظر گرفته شود.

در ادامه این نشست وزیر خارجه قطر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به نقش قطر در انتقال پیام بین ایران و آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره کننده مذاکره رفع تحریم‌ها آیا احتمال دارد که قطر میزبان گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در آینده باشد، گفت: ما کارمان را بر اساس خوش بینی انجام می‌دهیم و در همین چارچوب تا جای ممکن تلاش می‌کنیم که دغدغه‌ها و ترس‌های موجود بین طرفین توافق از بین برود و محیط مناسبی برای گفت‌وگو حاصل شود. جدا از اینکه گفت‌وگوها کجا انجام می‌شود. ما به دنبال ثبات در منطقه و حصول توافق هسته‌ای هستیم؛ چرا که آن را عامل مهمی برای افزایش ثبات در منطقه می‌دانیم.

وزیر خارجه قطر در همین ارتباط تصریح کرد: متاسفانه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته شاهد شرایط مناسب و مثبتی نبوده‌ایم و تلاش می‌کنیم که اوضاع آرام‌تر و سوءتفاهمات برطرف شود که آمادگی برای حصول توافق فراهم شود.

وی در ادامه این نشست مطبوعاتی با ابراز خرسندی از حضور در تهران و انجام گفت‌وگو و رایزنی با مقامات ایران، گفت: در دیدار امروز با آقای امیر عبدالهیان بر اهمیت گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کردیم، فرصت خوبی بود که در ارتباط با گفت‌وگوهای منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه قطری با بیان اینکه همچنین امروز در مورد افزایش امنیت منطقه‌ای و کاهش تنش‌ها در منطقه نیز گفت‌وگو و رایزنی کردیم، گفت: قطر بر عدم دخالت کشورها در امور داخلی یکدیگر و حسن همجواری تاکید می‌کند.

وی با اشاره به تلاش قطر برای تعامل با کشورهای همسایه و منطقه گفت: همچنین در این دیدار فرصت داشتیم که در مورد تحولات اوکراین نیز رایزنی و گفت‌وگو کنیم. برای رفع برخی سوءتفاهم‌های اخیر در خصوص مسئله اوکراین طرفین را تشویق و دعوت به مذاکره و گفت‌وگو می‌کنیم تا سوءتفاهم‌ها برداشته شود. وی همچنین با بیان اینکه موضع ما در ارتباط با مسئله اوکراین روشن و مشخص است، افزود: ما همه را به رعایت قوانین بین‌المللی و پایبندی به منشور سازمان ملل دعوت می‌کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه قطری همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار ایرانی در مورد سفر چند هفته پیش رئیس بانک مرکزی ایران به قطر و نتایج این سفر، گفت: ایران کشور همسایه ماست. چالش‌هایی درباره سیستم بانکی در ایران وجود دارد. ما امیدواریم که توافق هسته‌ای صورت بگیرد و تحریم‌ها برداشته شود. سفر اخیر رئیس بانک مرکزی ایران به قطر نیز برای گفت‌وگو درباره ساز و کارهای مناسب با توجه به شرایط کنونی بود و تلاش‌ها در این راستا که همکاری‌های دو کشور در این ارتباط افزایش پیدا کند.

پیام‌هایی از طرف‌های برجام، از طریق قطر دریافت کردیم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان اینکه ایران همواره از گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال کرده است، گفت: امروز پیام‌هایی را از طرف‌های مقابل مذاکرات برجامی از طریق وزیر خارجه قطر دریافت کردیم.

حسین امیرعبدالهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه قطر با بیان اینکه در جریان رایزنی امروز با وزیر خارجه قطر در تهران در مورد توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور در بخش‌های دولتی و خصوصی گفت‌وگوهای خوبی داشتیم، گفت: در خصوص رفع موانع احتمالی و ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری‌های دو کشور و گسترش مناسبات صحبت کردیم و در این زمینه اتفاق نظر داشتیم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه از دیدگاه قطر برای ترویج گفت‌وگوهای منطقه ای استقبال می‌کنیم و این دیدگاه می‌تواند نقش بسیار موثری در سرعت بخشیدن به رفع برخی از سوءتفاهم‌ها، مشکلات و تنش‌ها در منطقه داشته باشد، گفت: ایران همواره از گفت‌وگوی منطقه‌ای استقبال کرده و ما مذاکره و مسئولیت پذیری را مقدمات ضروری برای رسیدن به همکاری‌های قوی و پایدار بین یکایک کشورهای منطقه می‌دانیم و از این موضوع استقبال می‌کنیم.

وی همچنین در ادامه با تشکر از تلاش‌های قطر برای اینکه مذاکرات لغو تحریم‌ها به نتیجه برسد تصریح کرد: قطر تا کنون برای بازگشت طرف‌های برجامی به این توافق و حصول توافق نهایی تلاش‌های زیادی کرده است و امروز نیز پیام‌هایی را از طرف‌های مقابل این مذاکرات از طریق وزیر خارجه قطر دریافت کردیم.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع اوکراین نیز اشاره کرد و افزود: در دیدار امروز وزیر خارجه قطر در خصوص بحران اوکراین و مسائل مرتبط با آن ایده‌هایی را مطرح کردند. همانطور که پیش از این گفته شده دور اول گفت‌وگوها بین ایران و اوکراین در خصوص برخی از مسائل ادعایی در کشور عمان برگزار شده و ما در پاسخ به تلاش‌ها و ابتکارات قطر از هر گونه اقدامی برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها بین تهران و کی‌یف استقبال می‌کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه موضع ایران در خصوص بحران اوکراین کاملا روشن است تصریح کرد: روابط دیرینه بین تهران و مسکو در چارچوب منافع متقابل جریان دارد و نباید هر گونه مناسبات سازنده ما با مسکو به عنوان تقابل با طرف مقابل تفسیر و تعبیر شود.

وی همچنین گفت: مناسبات ایران و اوکراین نیز در جریان است و این مناسبات نیز نباید به مفهوم دشمنی با طرف مقابل بحران و یا مسائل مرتبط با آن گذاشته شود. ما در موضوع اوکراین بر حل این موضوع از طریق گفت‌وگو و مذاکرات سیاسی تاکید داریم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد نگاه ایران به گفت‌وگوهای منطقه‌ای تصریح کرد: توجه به همسایگان و گسترش همکاری‌ها با آنان از اولویت‌های دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است. ما با همسایگان‌مان ارتباط و تعامل داریم و با چالشی مواجه نیستیم. در ارتباط با تعامل با کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز با پیشرفت‌های خوبی روبرو بوده‌ایم. در همین چارچوب شاهد ارتقاء سطح روابط ایران با دو کشور کویت و امارات بودیم. چنان‌که سفرای این دو کشور در تهران مستقر شدند. تا کنون از طریق عراق گفت‌وگوها و تبادل پیام‌هایی بین تهران و ریاض صورت گرفته است. چند دور مذاکره بین دو کشور انجام شده است و قرار است دور جدید گفت‌وگوها بین دو کشور به شکلی که توافق می‌شود ادامه پیدا کند.

امیر عبداللهیان همچنین افزود: بین ایران و بحرین نیز از طریق واسطه‌ای تبادل پیام در جریان است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسش مطرح شده، تصریح کرد: معتقدیم در شرایطی قرار داریم که از مرحله گفت‌وگوها می‌توانیم به خوبی عبور کنیم و باید وارد مرحله بعدی که همکاری‌های پایدار است شویم.

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های وزارت دفاع در اصفهان و مسائل مطرح در ارتباط با آن از جمله تاثیر آن بر مذاکرات رفع تحریم‌ها تصریح کرد: در راستای انجام برخی از اقدامات برای ناامن سازی ایران این اقدام بزدلانه دیروز انجام شد. دستگاه‌های امنیتی ما در راستای تامین امنیت حداکثری کشور تلاش و فعالیت می‌کنند.

وی همچنین گفت: چنین اقداماتی نمی‌تواند در نیت و اراده متخصصان ما برای پیشرفت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشور تاثیری بگذارد.

امیرعبداللهیان همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی در ارتباط با تروریسم اقتصادی اعمال شده علیه ایران از سوی آمریکا و تاثیر تعامل با همسایگان در خنثی کردن این موضوع، گفت: متاسفانه پیگیری تروریسم اقتصادی علیه کشورهای مستقل در دستور کار آمریکاست. ایران از روش‌های مختلفی برای بی اثر کردن تحریم‌ها استفاده کرده و به این کار ادامه می‌دهد و ما به همکاری‌های خود با دوستان‌مان در منطقه برای مقابله با این اقدامات غیر سازنده که در واقع نقض سیستماتیک حقوق بشر است ادامه می‌دهیم.