روسیه ضربه مهلکی به موقعیت بین‌المللی ایران زد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روسیه با اقدامات اخیر خود مخصوصاً در قضایای اوکراین و بحث پهپادها ضربه بسیار مهلکی به موقعیت بینالمللی ایران زد و باعث شده که روز به روز تحریم‌ها علیه ایران افزایش پیدا کند؛ این در حالی است که روسیه به لحاظ اقتصادی به هیچ وجه توان جبران این تحریم‌ها علیه ایران را ندارد.

سید محمد صدر، معتقد است که ایران روابط بین‌المللی خود را به دو کشور چین و روسیه محدود کرده در حالی که رفتارهای این دو کشور نشان می دهد نه تنها چندان متحد استراتژیک ایران نیستند بلکه به فکر تأمین منافع خود می‌باشند.

وی در گفت‌وگویی تفصیلی درباره اینکه پیش از این مطرح کرده بود که در ایران هنوز شناخت دقیقی از سیاست‌های روسیه وجود ندارد، توضیح داد: اینکه عنوان کردم در ایران هنوز شناخت دقیقی از سیاست‌های روسیه وجود ندارد، مربوط به سیاست‌های روسیه در قبال سوریه بود و معتقدم هنوز عملکرد روسیه در سوریه خیلی روشن نیست. آسمان سوریه در اختیار روسیه است و هواپیماهای اسرائیلی بدون توافق روسیه نمی‌توانند از آسمان سوریه گذر کنند، این در حالی است که هر چند وقت یک بار اسرائیل، مواضع حزب ‌لله یا برخی از مواضع که مربوط به امکانات ایران هست را به راحتی بمباران می‌کند و هیچ عکس‌العملی از سوی روسیه نشان داده نمی‌شود!

وی افزود: در ارتباط با فروش نفت نیز روسیه به خصوص پس از تحریم از سوی اروپا، سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که به نوعی رقیب ایران در فروش نفت شده و به دنبال تصاحب برخی از بازارهای نفتی ایران در چین، هند و سایر کشورهاست که این سیاست روسیه نیز با روابط استراتژیکی که برخی مقامات ایران مطرح می‌کنند به هیچ وجه همخوانی ندارد و نکته جالب اینکه مقامات روسیه تاکنون رسماً بیان نکردند که با ایران متحد استراتژیک هستند! صدر در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: بسیار اشتباه بزرگی است که امروز به دلیل اینکه به چین نفت می‌فروشیم و بسیاری از کشورهای دیگر از ایران نفت خریداری نمی‌کنند، عکس‌العمل جدی نسبت به اظهارات رییس جمهور چین درباره تمامیت ارضی جمهوری اسلامی نداشتیم و ضروری است که رییس جمهور و وزارت خارجه جبران کنند و به صورت جدی به چین تذکر دهند.