عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره طرح سناریوهایی مبنی بر اینکه آتش‌سوزی در زندان اوین برای کشته شدن مهدی هاشمی طراحی شده بود، گفت: آقای هاشمی در همان سلولی زندانی بود که در آن حمله شروع شده و آتش‌سوزی صورت گرفت البته او چند روز قبل از واقعه مرخصی می‌گیرد و در روز واقعه در زندان نبود و مرخصی بوده است.

یعقوب رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا، توضیح داد: جمع‌بندی اصلی بر این است که مقصر اصلی حادثه آتش‌سوزی تعدادی از زندانیان بوده که با تمارض یکی از بیماران و ایجاد درگیری ساختگی در بند ۷ اقدام به ایجاد آشوب و اغتشاش کرده و سعی داشته به نوعی وارد محوطه شود. یکسری اقدامات با ایجاد آتش‌سوزی در قسمت شرقی وغربی محوطه در سالن آمفی تئاتر و کارگاه خیاطی انجام می‌دهند که متاسفانه به علت دود حاصل از آتش گرفتن اماکن چهار نفر از زندانیان جان خود را از دست می‌دهند چند روز بعد هم چهار نفر دیگر فوت می‌کنند که جمع فوتی‌ها به هشت نفر رسید. وی با بیان اینکه خوشبختانه هیچ کدام از زندانیان موفق به فرار نمی‌شوند، اضافه کرد: با حضور به موقع استاندار، دادستانی، نیروهای یگان ویژه و نیروهای سازمان زندان‌ها همان زمان قضیه جمع‌ شده و اجازه نمی‌دهند هیچ زندانی فرار کنند. زندانیان را به سالن ورزشی انتقال داده و نهایتا پس از گرفتن آمار و کنترل زندان آنها را به محل امنی انتقال می‌دهند.

به گفته رضازاده در پی وقوع آتش‌سوزی خساراتی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. وی درباره اینکه آیا حادثه آتش سوزی در زندان اوین منشا بیرونی داشته است، اظهار کرد: منشا بیرونی نبوده اما این حادثه تحت تجمعات و آشوب‌ها در یک ماه گذشته در سطح خیابان‌های تهران اتفاق افتاده است آنها به نوعی از وضعیت اطلاع‌ داشته و انتقال داده بودند لذا از اغتشاشات بیرون تاثیر پذیرفته بود.