سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تکلیف آمریکا معلوم است توصیه ما به اتحادیه اروپا این است که منافع خود را به آمریکا گره نزند و راجع به موضوعات ایران احساسی عمل نکند و روی تحولات داخلی ایران شرط‌بندی غلط نکند و مسیر تعامل و همکاری سازنده را در پیش بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ناصر کنعانی در نشست صبح دیروز ضمن تسلیت جنایت تروریستی تلخ رخ داده در حرم احمد بن موسی(ع) در شیراز، در پاسخ به سوالی در رابطه با مداخلات کشورهای غربی در اوضاع داخلی ایران و بیانیه ۱۲ وزیر خارجه غربی و کانادا، گفت: متاسفانه در طول تحولات اخیر در ایران شاهد اظهارات مداخله جویانه و اقدامات غیرسازنده و غیرمسئولانه بودیم که عملا درخواست‌های مسالمت جویانه بخشی از اقشار جامعه فهیم ایرانی را با اقدامات نسنجیده و تحریک آمیز خود به اغتشاش و آشوب کشاندند و شرایط نامناسبی را ایجاد کردند که حتی زمینه برای شنیدن صدای افرادی که دارای دیدگا‌ه‌های مسالمت آمیز بودند، تغییر دادند و زمینه را برای نقش آفرینی خشونت طلبان فراهم کردند.

وی ادامه داد: مسئله حقوق زن و مسئله اقلیت را مطرح کردند. جمهوری اسلامی مسئله اقلیت برایش موضوعیت ندارد بلکه همه اقوام ایرانی هستند. آن‌هایی که درباره حقوق زن صحبت می‌کنند چرا درباره تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اروپا صحبت نکردند که شامل زنان و دختران ایرانی هم شده است. در کجای این تحریم‌ها در کجا اشاره کردند در این تحریم‌های بدون تبعیض و تفکیک زنان و کودکان در معرض تحریم هستند.  ادعاهای امروزشان با نفاق است و منطبق با حقایق نیست.

وی افزود: جایگاه زنان و دختران ایرانی در ایران لزوما برخواسته از قوانین نیست بلکه برخواسته از تاریخ و فرهنگ ایرانی است . اتفاقات اظهارات مداخله آمیزشان باعث شده است مطالبات به اغتشاشات کشیده شود و حتی در مطالبه حقوق زنان را به تشویش کشید. کشورهای غربی نه تنها موجب احقاق حقوق زنان که مدعی آن هستند، نشد حتی حق حیات از شهروندان ایرانی سلب کرد که با ایجاد زمینه شاهد حادثه شاهچراغ بودید که یک عنصر داعشی جان ده‌ها زن و مرد ایران را در خطر قرار داد. اقدامات کشورهای غربی نه سازنده و نه کمک کننده بود.

کنعانی در پاسخ به این سوال که درباره اظهارات مقامات آلمان در ارتباط برای تحریم سپاه گفت: در صورت مبادرت، چنین اقدامی در  دسته اقدامات غیر سازنده با دولت و ملت ایران قرار خواهد گرفت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی ایران است و این اقدام غیرقانونی است و امیدواریم آلمان و کشورهای دیگر که قصد چنین کارهای را دارند فکر کنند و منافع خودشان را قربانی تصمیمات زودگذر و احساسی نکنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نشست روز چهارشنبه شورای حقوق بشر به درخواست آمریکا و آلبانی گفت: آن چیزی که درباره این نشست مطرح است، این است که یک نشست غیر رسمی خواهد بود و این نشست به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار می‌شود آن هم در سالنی غیر از سالن اصلی و تلاش می‌کنند رویکرد‌های سیاسی را همراه ایران کنند. می‌خواهند یک سری افراد معلوم الحال را در این نشست دعوت کنند. تحریم‌های یکجانبه شامل همه ایرانیان بود، این افراد معلوم الحال که هیچ صدایی در هیچ تریبونی نداشتند قرار است توسط آمریکا دعوت شده و صحبت کنند،  متاسفانه اقدامات جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در این دست اقدامات بی‌اثر نیست.

کنعانی همچنین کنعانی در پاسخ به سوالی درباره ادعای صادرات تجهیزات نظامی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، گفت: در این ارتباط بارها و بارها مواضع جمهوری اسلامی ایران گفته شده است. جمهوری اسلامی ایران صادر کننده سلاح به هیچ طرفی حتی روسیه نیست. جمهوری اسلامی مخالف جنگ در اوکراین، سوریه، افعانستان و ... است و راه حل را سیاسی می‌داند. جمهوری اسلامی ایران تلاشش برای پایان دادن به جنگ با رویکرد سیاسی است، آن هم بر خلاف برخی از کشورهایی که از ابتدای این جنگ میلیاردها دلار سلاح به یک طرف جنگ فرستاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایتی که رسانه ایران اینترنشنال از اغتشاشات ایران دارد آیا این موضوع در گفت‌وگو با مقامات سعودی صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر گفت‌وگویی میان دو کشور در جریان نیست اما به طور قطع دستگاه دیپلماسی از مجاری دیپلماتیک نظر و دیدگاه خود را به طرف عربستانی مطرح کرده است. عملکرد این شبه رسانه عملکرد یک اتاق جنگ و عملیات علیه ملت ایران است و فعالیت‌های آن شبیه فعالیت‌های یک رسانه تروریستی است و ایران تا الان اقداماتی را از طرق مختلف انجام داده و اقدامات تکمیلی را برای برخورد حقوقی این شبکه در دست پیگیری دارد و نتایج آن را در زمان مقتضی اعلام خواهد کرد.

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه معاون وزیر خارجه قطر در امور منطقه‌ای چهارشنبه هفته گذشته با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار داشتند و پیامی از وزیر خارجه قطر را به آقای امیرعبداللهیان تقدیم کردند، پیام وزیر خارجه قطر چه بود، گفت: با قطر روابط دوستانه و خوبی داریم و همواره جزو کشورهایی بود که در قضایای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های مذاکره کننده غربی کشور شریف و همکار ما بوده است. هم سفر گذشته و هم تماس‌های منظم بین وزارت خارجه ایران و قطر و در سطوح عالی بین دو کشور برقرار است هم موضوعات دوجانبه مطرح است و هم موضوعات مورد اهتمام دو کشور در دستورکار است. سفر اخیر هم مستثنی از این‌قاعده نبوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات رابرت مالی و تاثیر آن بر مذاکرات برجامی و روند این مذاکرات گفت: اظهارات رابرت مالی فرافکنانه است و جمهوری اسلامی یک طرف جنگ اوکراین نیست. جمهوری اسلامی پایبند به میز مذاکره است دولت آمریکا هم مسئولانه تصمیم بگیرد و فرافکنی نکند.