سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به تحریم‌های جدید کانادا علیه تعدادی از رسانه‌ها در داخل کشور گفت: تحریم رسانه‌ها و اهالی قلم ایران، نقض بخشی از حقوق اساسی ملت ایران در رساندن صدا و نظر خود به جهانیان و نیز گویای پوچ بودن شعار غرب در خصوص «دسترسی آزاد به اطلاعات» و «آزادی بیان» است.

به گزارش تسنیم، ناصر کنعانی در صفحه اینستاگرام خود در این ارتباط نوشت: تحریم «خبرگزاری تسنیم»، «روزنامه کیهان»، «نورنیوز»، خبرگزاری فارس، مدیرمسئول کیهان، رئیس فعلی و سابق سازمان صداوسیما و یک خبرنگار این سازمان، جدیدترین فهرست تحریمی دولت کانادا علیه ایران و ایرانیان است! این اولین هنرمندی دولت کانادا در تحریم اصحاب رسانه و رسانه‌های خبری معتبر ایران نبود، این کشور قبلا «پرس تی وی» شبکه خبری انگلیسی زبان ایرانی را نیز تحریم کرده بود!

از نظر دولت کانادا و شرکای غربی ضدایرانی آن، ملت ایران علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، حق اظهار رأی و نظر نیز ندارند! مگر آنکه مثل خود آنها و به زبان فرهنگی خود آنها حرف بزنند، مثل «ایران اینترنشنال»، «منوتو» و...!!

تحریم رسانه‌ها و اهالی قلم ایران، نقض بخشی از حقوق اساسی ملت ایران در رساندن صدا و نظر خود به جهانیان و نیز گویای پوچ بودن شعار غرب در خصوص «دسترسی آزاد به اطلاعات» و «آزادی بیان» است؛ همان حقوقی که غرب مدعی و مروج آن است و بر مبنای این ادعا، حتی توهین به مقدسات دینی و سماوی را مجاز می‌شمارد!!

البته توسل به زور و تحریم برای شنیده نشدن صدای دیگران، توسط کشوری که ادعاهای حقوق بشری‌اش گوش دنیا را کر کرده، چندان شگفت‌آور نیست. کانادا به رفتارهای آپارتایدی عادت دارد! گورهای دسته جمعی کودکان بومی این سرزمین، سند آن است! و اینک به «آپارتاید رسانه‌ای» روی آورده است!!

آنگاه که شعار رنگ می‌بازد و منطق ضعیف می‌شود، چاره ای جز توسل به زور و تحریم باقی نمی‌ماند. «تحریم؛ زبان بین‌المللی آمریکا و متحدانش» شده است!»

کانادا کدام رسانه‌های ایرانی را تحریم کرد؟

بنابراین گزارش، دولت کانادا در دو بسته تحریمی اخیر که علیه ایران وضع کرده پنج رسانه ایرانی و اسامی برخی از افراد فعال در حوزه اطلاع‌رسانی و رسانه را در فهرست ممنوعیت‌های خود قرار داده است.

در نخستین بسته تحریمی که پنجشنبه هفته گذشته اعلام شد، «خبرگزاری تسنیم»، «روزنامه کیهان» و «نورنیوز» در فهرست تحریم قرار گرفتند. حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، علی رضوانی، خبرنگار صدا و سیما، پیمان جبلی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله افرادی بودند که تحریم شدند.

در بسته دوم تحریمی که پنجشنبه شب اعلام شد خبرگزاری فارس و عز‌ت‌الله ضرغامی، رئیس سابق صدا و سیما جدیدترین اشخاص و نهادهایی بوده‌اند که هدف اقدامات تحریمی دولت کانادا قرار گرفته‌اند.