رئیس جمهور گفت: مسائل فرهنگی اقتضا می‌کند همراه با اقناع‌سازی باشد، این مسائل بخشنامه‌ای فقط نیست و باید افکار عمومی اقناع و به سوالات و شبهات پاسخ داده شود، از این رو تصمیمات فرهنگی باید همراه با اقناع‌سازی باشد.

به گزارش ایلنا، ابراهیم رئیسی دیروز در همایش ملی منطق بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی ادامه داد: گفتگو در جهت رفع شبهات و در جهت پیشرفت امور بسیار موثر است مقام معظم رهبری سال‌های قبل بار‌ها فرموده اند بر کرسی‌های آزاد اندیشی و حتما کرسی‌های گفتگو در مجامع علمی و فرهنگی کشور فعال شود، زیرا در جهت توسعه فرهنگی نقش آفرین خواهد بود.

وی تصریح کرد: حذف دوباره کاری‌ها و تبدیل دستگاه‌های فرهنگی به دستگا‌های نقش آفرین و مساله محور با رویکرد توجه مخاطبان خود ضرورت دارد.

رئیسی خواستار توجه دستگاه‌های فرهنگی به مخاطبان خود شد و با تاکید بر اینکه نگاه‌ها باید بر حل مساله معطوف باشد، خواستار تدوین شاخص‌هایی برای اندازه گیری عملکرد دستگاه‌ها شد.

رئیسی خاطر نشان کرد: تمام ساختار، سازمان و اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه‌های فرهنگی برای انجام و تحقق ماموریتی و حال سوال این است که از آن ماموریت چه خبر؟

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: چابک سازی دستگاه‌های فرهنگی طوری که بتواند نقش آفرین باشد و مساله محور کار کند و با نگاه به حل مساله و نوع مخاطبانی که دارد، کار کند.

وی مخاطب محوری، مساله محوری و چابک بودن دستگاه‌های فرهنگی برای رسیدن به اهداف هر سازمان را مورد تاکید قرار داد تا شاهد دوباره کاری‌ها و چند باره کاری‌ها نباشیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: تعیین نسبت‌هایی که بین دستگاه‌های فرهنگی رسمی و غیررسمی مانند خانواده، مسجد و هیات بسیاری از ساختار‌های فرهنگ ساز در جامعه وجود دارد، مهم است، چون دستگاه‌های فرهنگی غیر رسمی در تعلیم و تربیت نقش قابل توجه و تعیین کننده‌ای دارند.

رئیسی تاکید کرد: در بررسی ساختار‌های فرهنگی حتما لازم است قوانین بازنگری و به روز رسانی شود و در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی به هر سه قوه دستور دادند تنقیح قوانین را دنبال کنند.

توسعه سواد مجازی یک ضرورت است

رئیس جمهور بار دیگر بر انجام مطالعات برای بروزسانی قوانین تاکید و آن را ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت که تمرکز بر اصلاحات در حوزه تعلیم و تربیت باید صورت بگیرد و در کنار آن طراحی شاخص‌های سنجش میزان موفقیت برای حوزه فرهنگی که شاخص‌های کمی و کیفی را ارزیابی و مورد سنجش قرار داد، هم از دیگر موضوعات مهم و اجتناب ناپذیر است.

رئیسی توسعه سواد مجازی را یک ضرورت برای خانواده‌ها و برای همه عنوان کرد و گفت: توسعه سواد مجازی خود یک سوادی لازم دارد که باید به تمام ابعاد اشراف داشته باشند و مسئول ان آموزش و پرورش است.

وی شناساسی ظرفیت زنان در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی را مهم عنوان کرد و افزود: صدا و سیما در این زمینه مسئولیت بزرگی دارد و این ظرفیت‌های زنان که همواره مورد تشویق رهبری هستند باید در جامعه شناسایی و معرفی شود و بکارگیری همه الگو‌های فرهنگی با تاکید به فعال شدن معاونت‌های پژوهشی در بخش‌های مختلف به ویژه آموزش و پرورش از دیگر موضوعات مهم است که باید توجه شود ومحوریت بخش‌های تربیتی و پژوهشی مهم است

رئیس جمهور ساماندهی تعاملات فرهنگی را مهم خواند و گفت: آن‌هایی که قصد تعامل فرهنگی با جمهوری اسلامی را دارند و برنامه ریزی برای مقاومت در مقابل با آن فرهنگی‌های که می‌خواهند به مبانی هجوم ببرند آمادگی وجود دارد، اما آن‌هایی که می‌خواهند تهاجم کنند باید ایستادگی کرد که ساز و کار خود را دارد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در این توفان جنگ سایبری، کشوری که مبانی فرهنگی غنی و مستحکمی داشته باشد، هرگز تکانه‌ها او را تکان نخواهد داد؛ اگر مبانی محکم باشد و صیانت شود، نباید از توسعه الکترونیک نگران شد، زیرا هرروز پدیده‌ای نو به میدان می‌آید و نگرانی زمانی است که هویت ملی تهدید شود.

 رئیسی با یادآوری یکی از مصاحبه‌ها درباره «گفتگو» گفت: گفتگو در جهت رفع شبهات و در جهت پیشرفت امور بسیار موثر است مقام معظم رهبری سال‌های قبل بار‌ها فرموده اند بر کرسی‌های آزاد اندیشی و حتما کرسی‌های گفتگو در مجامع علمی و فرهنگی کشور فعال شود، زیرا در جهت توسعه فرهنگی نقش آفرین خواهد بود.

رئیس جمهور درباره راه‌های تحقق آن گفت: با همکاری همه دستگاه‌ها این محقق می‌شود بنده مجری هستم و همه باید به همه کمک کنیم تا همه این اتفاق‌ها در ساختار توسعه فرهنگی اتفاق بیفتد. ما باید بتوانیم حداکثر در هر فصلی ارزیابی داشته باشید با شاخص‌های مشخص و ببینیم به اهداف رسیدیم یا نه و ایراد کار در کجا بوده است و در این راستا باید تقسیم مسئولیت شود و با حساسیت دنبال شود.