روز چهارشنبه آلبانی اعلام کرد که به دلیل حملات گسترده سایبری علیه این کشور، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع می‌کند. در پی آن آمریکا بدون فوت وقت و در اندک زمانی طی بیانیه‌ای از تیرانا در این اقدام حمایت و ایران را به دلیل حملات سایبری ادعایی محکوم کردند.

پس از آمریکا، انگلیس و ناتو نیز حمله مورداشاره را محکوم کردند. انگلیس در بیانیه‌ای مدعی شد که مرکز امنیت ملی سایبری این کشور با اطمینان قریب به یقین هکرهای مرتبط با جمهوری اسلامی را مسئول حمله سایبری گسترده به نهادهای دولتی آلبانی در ماه ژوئیه امسال می‌داند.

در ادامه نیز دیروز عربستان سعودی به این قافله پیوست و حملات سایبری علیه آلبانی را محکوم کرد؛ حملاتی که ادعا می‌شود از سوی ایران انجام شده است.

وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت عربستان حملات تروریستی سایبری علیه آلبانی را که زیرساخت‌های دیجیتال این کشور را مورد هدف قرار داده، محکوم می‌کند.

عربستان تاکید کرده است که از اقدامات آلبانی «در راستای حفظ امنیت سایبری خود» حمایت می‌کند.

در این بیانیه همچنین بر «اهمیت تقویت تلاش‌های بین‌المللی در راستای حفظ امنیت در فضای سایبری و گسترش امکانات تخصصی برای تضمین تداوم تلاش‌ها در مقابله با تهدیدات سایبری و اتخاذ اقدامات قاطع در مبارزه با این تهدیدات» تاکید شده است.

پیش از این وزارت امور خارجه کشورمان با مردود شمردن ادعاهای مطرح‌شده از سوی دولت آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم این کشور به قطع روابط سیاسی با ایران براساس چنین ادعاهای بی‌پایه‌ای را اقدامی نسنجیده و فاقد دوراندیشی در روابط بین‌المللی دانست.

در بیانیه وزارت امور خارجه، با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده‌مند کردن این حوزه، تأکید شده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می شمارد.

در بیانیه وزارت امور خارجه با رد ادعاهای اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران، تأکید شده است، نوع اقدام و نقش‌آفرینی طرف‌های ثالث در ساخته و پرداخته کردن این ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران، نشانگر اعمال نفوذ کشورهای حامی تروریسم و فتنه‌آفرین در این زمینه است.

در بیانیه وزارت امور خارجه با اشاره به تحرکات رسانه‌ای و سیاسی سازمان‌یافته بلافاصله پس از اعلام تصمیم دولت آلبانی، تاکید شده است: صدور فوری بیانیه دولت آمریکا و همچنین استقبال رسانه‌های صهیونیستی از این تصمیم، از وجود برنامه‌ای از پیش طراحی‌شده برای فضاسازی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.

در این بیانیه همچنین با اشاره به میزبانی دولت آلبانی از یک فرقه تروریستی نشاندار، از اثرپذیری تیرانا از طرف‌های ثالث و تصمیم نابجا و نامناسب اتخاذشده ‌از سوی دولت آلبانی ابراز تأسف شده است.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی‌ روز چهارشنبه ۱۶ شهریور با اعلام قطع روابط دیپلماتیک این کشور با ایران گفت که از دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران در تیرانا خواسته شده است تا در عرض ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند.

او در پیامی ویدئویی ادعا کرد که این «واکنش شدید» با میزان خطر حملات سایبری ایران که تهدیدی برای زیرساخت‌های خدمات عمومی و هک و سرقت ارتباطات دولتی بوده است، تناسب دارد.

آلبانی در سال  ۱۳۹۷ نیز غلام‌حسین محمدنیا، سفیر ایران در این کشور را با اتهام «به خطر انداختن امنیت کشور» اخراج کرده بود. سفارت ایران در آلبانی از آن زمان در سطح کاردار اداره می‌شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات بی پایه و اساس شورای امنیت ملی آمریکا و وزارت خارجه انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص حمله سایبری ادعایی به آلبانی را مردود خوانده و به شدت محکوم کرد.

کنعانی در این خصوص خاطرنشان کرد: آمریکا و انگلیس که پیش از این در برابر حملات متعدد سایبری علیه زیرساخت‌های جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه علیه تاسیسات هسته‌ای سکوت اختیار کرده و حتی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از این نوع اقدامات حمایت کرده بودند، فاقد هرگونه وجاهت در وارد کردن اینگونه اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی سیاسی علیه کشورمان با این بهانه‌های مضحک و با تاکید بر آمادگی کامل کشورمان برای مقابله قاطع و فوری و پشیمان کننده با هرگونه دسیسه احتمالی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بارها مورد حملات سایبری قرار گرفته، بخش مهمی از تلاش‌های مسئولانه بین‌المللی در مقابله با تهدید حملات سایبری است.

ابراز نگرانی از تعامل نامناسب آلبانی با اعضای سفارت ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پی اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها درخصوص تعامل نامناسب مقامات محلی در تیرانا با سفارت جمهوری اسلامی ایران و اعضای آن، مراتب نگرانی ایران در این زمینه را اعلام کرد.

ناصر کنعانی، گفت: چنانچه مطالب عنوان شده به نقل از منابع رسانه‌ای مقرون به صحت باشد، رفتاری مغایر با حقوق بین‌الملل و کنوانسیون وین راجع به حقوق دیپلماتیک بوده و مسئولیت‌های ناشی از نقض آن برعهده دولت تیرانا است.

چرا وقتی ایران هدف حملات سایبری قرار می‌گیرد، ساکتید؟

در همین راستا،‌ نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز با انتقاد از رویکرد آمریکا و انگلیس از این دو کشور پرسید: «چرا زمانی که ایران هدف حملات سایبری قرار می‌گیرد، آمریکا و انگلیس ساکتند و حتی از این اقدام حمایت می‌کنند؟»

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در رشته ‌توئیتی با رد اتهام‌زنی آمریکا و انگلیس علیه ایران مبنی بر اینکه در حمله سایبری به آلبانی نقش داشته است، این دو کشور را فاقد صلاحیت و مشروعیت برای طرح چنین اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

نمایندگی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی حملات سایبری، هر گونه حمله سایبری به زیرساخت‌های غیر نظامی را در همه اشکال محکوم می‌کند. آمریکا و انگلیس که در حملات سایبری متعدد علیه زیرساخت‌ها و حتی تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ساکت بوده‌اند و حتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این اقدامات حمایت می‌کنند، هیچگونه صلاحیت و مشروعیتی برای طرح چنین اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران ندارند.

نمایندگی ایران مستقر در نیویورک تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری که به طور مستمر مورد حملات سایبری قرار گرفته است، بخش مهمی از تلاش‌های مسئولانه بین‌المللی در مقابله با تهدید حملات تروریستی است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از قربانیان اصلی تروریسم است، تاکید کرد، ایران از دولت‌های عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد که به تعهدات بین‌المللی خود برای مقابله با تروریسم پایبند بوده و از پناه‌دادن به گروه‌های تروریستی در خاک خود یا حمایت از آنها خودداری کنند.