سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با نتیجه بررسی پاسخ ایران به نظر آمریکا درباره پیشنهادات ایران نسبت به پیش‌نویس اعلامی اروپا برای توافق برجام، گفت: «پاسخ ایران را بررسی می‌کنیم و در زمان مناسب از طریق واسطه اروپایی خواهیم داد.»

به گزارش ایسنا، ساموئل وربرگ، در گفت‌وگو با شبکه الشرق افزود: حتی در صورت بازگشت به برجام، آمریکا سازوکار و ابزارهای لازم برای تعامل با چالش‌های امنیتی ایران به ویژه برنامه موشکی که تهدید برای امنیت آمریکا و هم‌پیمانان آن در خاورمیانه است را دارد.

وی گفت که آمریکا از پیشنهاد بستن پرونده تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که شرط تهران برای بازگشت به برجام است، حمایت نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: واشنگتن بر این باور است که نباید تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به شروط بازگشت به توافق هسته‌ای ربط داد زیرا با توجه به معاهده منع اشاعه هسته‌ای، ایران ملزم به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

وربرگ در ادامه خاطرنشان کرد که کشورش در خصوص پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام با هم پیمانان خود مشورت می کند و بعد از پایان این مشورت‌ها، آمریکا پاسخ خود را به اتحادیه اروپا که رابط و هماهنگ کننده مذاکرات است، ارسال خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: تاخیر در امضای توافق هسته‌ای خطر فعالیت‌های ایران را افزایش می‌دهد، هر روزی که بدون نظارت و محدودیت بر برنامه هسته‌ای ایران می‌گذرد این امکان را به دولت ایران می‌دهد تا از فرصت استفاده کند تا برنامه هسته‌ای خود را گسترش دهد و آن را تقویت کند.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در خصوص فعالیت‌های ایران در خاورمیانه هم گفت: واشنگتن از همان ابتدای مذاکرات احیای برجام با هم‌پیمانان خود در خاورمیانه مشورت می‌کرد. با توجه به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران و حمایت از تروریست‌ها در منطقه نباید به این کشور اجازه دهیم که به سلاح هسته‌ای دست یابد.

وربرگ در ادامه گفت: توافق هسته‌ای باعث نمی‌شود که ما برنامه موشکی ایران را فراموش کنیم زیرا این امر خطری بزرگ برای آمریکا و هم‌پیمانان آن در منطقه است.

وزارت امورخارجه ایران بامداد روز جمعه از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها خبر داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این مطلب تصریح کرد: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و پنج‌شنبه شب به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد.

نشریه پولتیکو نیز گزارش داد که یک مقام ارشد دولت آمریکا با بیان اینکه واشنگتن در حال بررسی پاسخ تهران است، مدعی شده که نتیجه دل‌گرم کننده نیست.