روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی درباره تعمیق روابط ایران و روسیه از نگرانی واشنگتن نسبت به این موضوع نوشته است.

در این گزارش آمده است: این دو رقیب آمریکا (ایران و روسیه) در حالی که با انزوای بین المللی روبرو هستند تلاش‌ها برای ایجاد روابط تجاری و نظامی با یکدیگر را سرعت می‌بخشند.

در ماه جولای، ایران بزرگترین خریدار گندم روسیه در جهان شد. در آن ماه روسیه یک ماهواره ایرانی را به فضا پرتاب کرد که موفقیتی نادر برای برنامه فضایی تهران محسوب می‌شد. هفته گذشته، نیرو‌های نظامی ایران میزبان تمرینات پهپادی مشترک با نیرو‌های روسی بودند. این تمرین پس از هشدار آمریکا به مسکو درباره آماده شدن روسیه به منظور استفاده از پهپاد‌های نظامی ایرانی در جنگ اوکراین انجام شد.

این حجم از رفت و آمد‌ها و همکاری‌ها نشان می‌دهد که چگونه جنگ اوکراین تلاش‌ها برای گردهم آوردن روسیه و ایران را سرعت بخشیده است. این دو کشور، مخالف نظم جهانی تحت رهبری ایالات متحده هستند و هر دو از تحریم‌های سخت ایالات متحده رنج می‌برند. با این وجود، تا سالیان اخیر روابط دو کشور به دلیل برنامه‌های مخالف یکدیگر در سوریه، سوء ظن تاریخی ایران به مداخله خارجی و نقش تاریخی روسیه به عنوان قدرت مسلط در آسیای مرکزی و قفقاز تحت تاثیر قرار گرفته بود.

اتحاد نزدیک‌تر روسیه و ایران به هر دو کشور با یافتن بازار‌های جدید برای محصولات‌شان و تقویت همکاری‌های نظامی به جنگ مسکو در اوکراین و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران در خاورمیانه کمک می‌کند و تاثیر منفی ناشی از تحریم‌های غرب را برای دو کشور کاهش خواهد داد. «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده اخیرا روابط رو به رشد روسیه و ایران را «تهدیدی عمیق» خوانده بود.

این روابط رو به رشد با سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به تهران در ماه ژوئیه در دومین سفر خارجی وی پس از دستور حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه آشکارتر شد. «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران در ژانویه به مسکو سفر کرد زمانی که دو کشور متعهد شدند همکاری‌های اقتصادی و نظامی فیمابین را گسترش دهند.

به طور کلی، تجارت دوجانبه بین روسیه و ایران در سال جاری ۱۰ درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش روسیه در سال ۲۰۲۱ میلادی تجارت بین دو کشور ۸۰ درصد افزایش یافت و به ۴ میلیارد دلار رسید.

به گفته بازرگانان ایرانی روس‌ها در ماه‌های اخیر سفر‌های متعددی به ایران داشته‌اند که اغلب برای بحث درباره راه‌های دور زدن تحریم‌ها بوده است. این روز‌ها زبان روسی اغلب در مغازه‌ها و هتل‌های تهران شنیده می‌شود، زیرا ایران به روی مسافران روسی که ارتباط‌شان با بیش‌تر کشور‌های غربی قطع شده باز است.

«ماشا بلیکووا» تحلیلگر غلات در لندن به «وال استریت ژورنال» می‌گوید: «ایران می‌تواند گندم را تنها از تعداد محدودی از منابع خریداری کند. زمانی که جنگ اوکراین آغاز شد روسیه هدف تحریم‌ها قرار گرفت و با مشکلات پرداختی مواجه شد. ایران یکی از معدود کشور‌هایی بوده که آماده پذیرش چنین ریسک سیاسی‌ای شده است.»

افزایش همکاری نظامی ایران و روسیه مقام‌های آمریکایی را نگران کرده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میزبان رقابت پهپاد‌های نظامی با حضور ارتش روسیه در پایگاه هوایی خود در کاشان بوده است. تلویزیون دولتی ایران اعضای سپاه را در حال برافراشتن پرچم روسیه هنگام رژه سربازان مسکو نمایش داد.

کاخ سفید مدعی است ایران در ماه ژوئن میزبان یک هیأت روسی در کاشان بود تا پهپاد‌های تهاجمی خود را به نمایش بگذارد. دولت آمریکا می‌گوید ایران در حال آموزش دادن به سربازان روسی برای استفاده احتمالی از این تسلیحات در اوکراین است.