رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به اظهارات اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر اینکه «به بازرسی از ایران نیاز داریم»؛ گفت: به نظارت در چارچوب برجام که قبلاً پذیرفته بودیم پایبندیم. بازگردند به برجام و آنچه که در برجام تفاهم شده بود و تعهد طرفین بود را اجرا کنند و ما هم به آن پایبندیم. نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر.

به گزارش «انتخاب»، محمد اسلامی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا کلیه فعالیت‌های خودش را در حوزه هسته‌ای برابر موازین و ضوابط آژانس انرژی اتمی انجام داده و هیچ فعالیتی نیست که پروسه‌های ابلاغی را طی نکرده باشد.

وی افزود: تمام فعالیت‌های ما تحت نظارت آژانس بوده و هست. جمهوری اسلامی متعهد به NPT و پادمان است و آژانس نمی‌تواند ادعایی کند که در ایران فعالیتی است که براساس بازرسی‌ها به یک عدم انطباق برخورد کرده باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: موارد ادعایی، مدارک ادعایی و مکان‌های ادعایی ساخته و پرداخته ضدانقلاب و رژیم صهیونیستی است که در ۲۰ سال گذشته به طور پیوسته به ما اتهام زده‌اند و موجبات مذاکرات سیاسی درباره موضوع هسته‌ای را فراهم کرده و سند توافق برجام حاصل این مذاکرات ۲۰ سال گذشته بوده و معنای این مذاکرات و توافق نهایی که در قالب برجام صورت گرفته پشت سر گذاشتن این اتهام بوده است.

اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ بعد از مذاکرات مفصل به این جمع‌بندی رسیدند که موارد ادعایی و اتهامات را کنار می‌گذراند و شرح و بسطی که در قالب سند و تحت عنوان PMD آورده شد، این‌ها بسته شد و جمهوری اسلامی هم پذیرفت که برنامه هسته‌ای خود را محدود و سرعت حرکت خود را کاهش دهد و ظرفیت خود را محدود کند.

وی افزود: ما پذیرفتیم که نظارت‌های آنان وسیعتر باشد در جهت اینکه اعتمادسازی انجام گیرد و در مقابل کلیه تحریم‌هایی که به بهانه این اتهامات وضع کردند را لغو کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: رژیم جنایتکار صهیونیستی که دسترسی آژانس به هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای خود را صادر نکرده و همکاری نمی‌کند، پرچمدار تشدید عملیات روانی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران است و ما از مدیرکل آژانس انتظار نداریم که جملاتی مطرح کند که همین خواسته رژیم صهیونیستی است. این قابل‌قبول نیست و خلاف شرح وظایف مدیرکل آژانس است.

اسلامی تاکید کرد: ما اعتراض خود را در این زمینه هم به صورت کتبی و هم از طریق نماینده دائمی خودمان در آژانس به اطلاع ایشان رساندیم و انتظار داریم این رویه خاتمه پیدا کند.

وی یادآور شد: ما در این یک‌سال هدف‌گذاری کرده‌ایم که آن بخش از سیستم‌ها و سامانه‌هایی که می‌تواند تاثیرات فناوری هسته‌ای در زندگی مردم را پدیدار کند، در دستور کار قرار دهیم و از چندین نوع سامانه در این بخش که به کاربرد پرتوهای هسته‌ای در صنعت، کشاورزی و مواد غذایی و حوزه سلامت مربوط است در همین روزهای هفته دولت رونمایی می‌کنیم و پیام این اقدامات همین است که مردم تاثیرات فناوری هسته‌ای را ببینند و هم اینکه نشان دهیم فناوری هسته‌ای صرفاً غنی‌سازی نیست و دامنه گسترده‌ای از تاثیرات و اقدامات را در برمی‌گیرد.

اسلامی در پاسخ به این پرسش که بعد از مذاکرات وین، ایران نظارت بیشتر آژانس را می‌پذیرد و اینکه نظر آژانس درباره افزایش نظارت بر کدام سایت ایران است، تصریح کرد: ما هیچ سایت هسته‌ای اعلام شده نداریم. مکان‌ها و موارد ادعایی ساخته و پرداخته منافقین و صهیونیست‌ها است که چیز جدیدی نیست. عملیات تروریستی انجام داده‌اند و خرابکاری‌های صنعتی انجام داده‌اند تا برنامه هسته‌ای ما را از میان ببرند، این عملیات روانی سیاسی و رسانه‌ای اخیرشان هم به همین دلیل است که جریان مذاکرات منطقی و مذاکراتی که به حق نیاز مبرم کشور است که این تحریمها را از سر راه برداریم و خاتمه دهیم را با مشکل مواجه کنند، در حالی که هدف مذاکرات لغو تحریم‌ها است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: به نظارت در چارچوب برجام که قبلاً پذیرفته بودیم پایبندیم. بازگردند به برجام و آنچه که در برجام تفاهم شده بود و تعهد طرفین بود را اجرا کنند و ما هم به آن پایبندیم. نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر.

 

گروسی: به بازرسی از ایران نیاز داریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز در گفت‌وگویی به سوالاتی درباره آخرین وضعیت فعالیت‌های آژانس در ایران با توجه به تحولات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.

به گزارش وبگاه شبکه پی‌بی‌اس، رافائل گروسی، در بخشی از گفت‌وگو با این شبکه در پاسخ به این پرسش که آیا ایران پاسخ لازم را در توضیح وجود مواد هسته‌ای در محل‌هایی که ادعا می‌شود محل‌هایی هستند که اعلامشان نکرده، به آژانس ارائه کرده است یا نه، گفت: آن‌ها می‌دانند که باید این کار را انجام بدهند. ما بر سر سازوکاری در این زمینه توافق کرده‌ایم. وقتی آژانس اثری از مواد هسته‌ای در یک محل پیدا کند که به عنوان محلی اعلام نشده باشد که در آن فعالیت هسته‌ای انجام می‌گیرد، وظیفه قانونی من این است که در این باره سوال کنم.

وی ادامه داد: ما باید توضیح کافی در این باره داشته باشیم که آیا فعالیتی در آنجا انجام شده، چه نوع فعالیتی بوده و چه نوع ماده‌ای داشته‌ایم.

او در ادامه در پاسخ به این که آیا فکر می‌کند پیش از امضای هرگونه توافق سیاسی میان آمریکا و اروپا و ایران به توضیحات کافی در این زمینه نیاز دارد یا نه، گفت: این سوالی سیاسی است که باید از آن‌ها پرسیده شود نه من. آنچه ما نیاز داریم همکاری از سوی ایران است. ما همچنین به بیشینه سطح دسترسی و بازرسی نیاز داریم. هرچه بیشتر محدودیت داشته باشیم، [توضیحمان] به جامعه جهانی در زمینه وضعیت فعلی مواد هسته‌ای در ایران از باورپذیری و اطمینان کمتری برخوردار خواهد بود.

در ادامه این گفت‌وگو، مدیرکل آژانس در پاسخ به این که آیا با توجه به درخواست ایران در مذاکرات مبنی بر پایان یافتن این تحقیقات آژانس پیش از بازگشت آن به توافق هسته‌ای، آمریکا و اتحادیه اروپا او را برای پایان دادن به این تحقیقات تحت فشار گذاشته‌اند یا نه، توضیح داد: آمریکا به من هیچ فشاری نیاورده است. ممکن است از سوی هر یک از طرفین مذاکرات فشاری بر دیگری اعمال شود که یا مشهود است یا نیست. اعمال فشار در این مسائل هسته‌ای همیشه وجود خواهد داشت. متاسفانه بخشی از این روند است. اما اگر ما به کار خودمان ادامه دهیم، اگر آژانس کار بازرسی‌اش را انجام دهد و اجازه دهند که انجامش دهد، به آن نقطه می‌رسیم، من واقعا مطمئنم.

گروسی در توضیح این که آیا با توجه به خاموش کردن تعدادی از دوربین‌های آژانس در ایران در حدود دو ماه گذشته، این امر به این معنا بوده است که آژانس توان این را که مطلع شود آیا ایران در این مدت در حال ساخت سانتریفیوژهای جدید بوده است یا نه، گفت: این اقدامی جدی بود. این ۲۷ دوربینی که خاموش شدند، در حال پوشش دادن نقاط مهمی از تاسیسات ساخت سانتریفیوژ و دیگر موارد بودند و ما این تداوم اشرافمان بر آنچه رخ می‌داد را از دست دادیم. اگر توافق هسته‌ای احیا شود و دوربین‌ها دوباره روشن شوند، لازم خواهد بود که با همکاران ایرانی‌مان بنشینیم و ببینیم چطور می‌توانیم شکاف‌های موجود میان آن موقع و الان را پر کرد.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این که آیا از نظر او آژانس می‌تواند از طریق این توافق‌های هسته‌ای در بازه‌زمانی مطرح شده از سوی کشورهای جهان فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کشف کند، گفت: من فکر می‌کنم اگر آژانس دسترسی درست و لازم را داشته باشد، بازرسان آن همیشه در موقعیتی خواهند بود که به موقع هر گونه انحراف مواد هسته‌ای در ایران یا در هر جای دیگری را کشف کنند.