مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین گفت: آمریکا با مسائل داخلی خودش روبه‌روست. همچنین بایدن از سوی رژیم اسرائیل و حامیان آن در واشنگتن تحت فشار زیادی قرار دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه فرانس ۲۴، محمد مرندی در پاسخ به پرسش‌هایی درباره موضع ایران در برجام، افزود: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها مطمئن نیستند دقیقا می‌خواهند چه کنند که از نظر من بسیار قابل توجه است. چون این احتمال را بالا می‌برد که بایدن مایل است اروپا را قربانی کند، آن هم موقعی که بحران انرژی وجود دارد.

مرندی ادامه داد: شروط ایران واضح هستند. همان‌طور که بورل گفت، معقولند. بنابراین، دلیلی ندارد که ایران کوتاه بیاید. زمستان نزدیک است و قیمت انرژی در اروپا بالاست. الان که حرف آن به میان آمد، ایران قادر خواهد بود مقادیر بالاتری انرژی بفروشد و ایران حتی قادر خواهد بود از طریق ترکیه مقادیری گاز صادر کند. بنابراین، اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند مردم اروپا را قربانی کنند، به انتخاب خودشان بستگی دارد اما اگر فکر می‌کنند ایرانی‌ها قرار است از خواسته‌هایشان دست بکشند، سخت در اشتباه هستند.

او درباره ادعاهایی که درباره مواضع ایران در مذاکرات در زمینه خارج کردن نام سپاه پاسداران از «فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا مطرح بوده است، گفت: مسئله قرار داشتن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا هیچ وقت یک پیش‌شرط[برای توافق] نبوده است اما شرکت‌ها و نهادهای مرتبط با توافق هسته‌ای که تحریم‌هایشان باید برای اجرایی شدن کامل توافق لغو شوند، باید ازلیست تحریم‌ها خارج شوند.