پادشاه اردن با اشاره به اینکه منطقه نیاز به تنش و درگیر ندارد گفت که کشورش و تمام کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند و معتقد است که گفت‌وگو تنها راه حل اختلافات است.

به گزارش ایسنا، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در گفت‌وگو با روزنامه الرای در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات وی در مورد تشکیل ناتوی عربی و تحلیل‌های منتشر شده در رسانه‌ها گفت: این موضوع را پیگیری کردم و تحلیل‌های منتشر شده در خصوص پاسخ من در یک مصاحبه را خواندم، سوال اینگونه بود که ایده چنین ائتلافی در منطقه عربی چقدر مناسب است، بگذارید اینجا توضیح بدهم که اردن به دنبال تقویت همکاری‌های مشترک عربی و فعال کردن آن است زیرا این امر در راستای خدمت به مسائل و منافع ما است.

وی تاکید کرد: بار دیگر می‌گویم، اردن تنها با ائتلاف‌های امت عربی و منافع و قضایای آن بوده و هست. از نظر تاریخی اردن همواره در صدر شرکت‌کنندگان در مقابله با تهدیدات تروریستی و امنیتی است که کشورها و ملت‌های عربی را مورد هدف قرار می‌دهند.

پادشاه اردن خاطرنشان کرد: ما در خصوص نیاز به یک سیستم دفاعی عربی صحبت می‌کنیم و این امر نیازمند مشورت و هماهنگی و تلاش فراوان به همراه برادرانمان است و باید اهداف آن نیز روشن باشد. اجازه دهید یادآوری کنم که این طرح یکی از بخش‌های اساسی است که اتحادیه عرب بر پایه آن بنا شد اما با این حال موضوع ائتلاف تا به امروز مورد بحث قرار نگرفته است.

ملک عبدالله دوم در پاسخ به این سوال که برخی‌ها این موضوع را به ایران ربط دادند تاکید کرد: منطقه نیاز به بحران و درگیری‌های بیشتر ندارد بلکه نیازمند همکاری هماهنگی است. اردن همواره دعوت به ایجاد پل‌های همکاری به جای دیوارها و موانع می‌کند و این کشور به امنیت منطقه اهمیت می دهد زیرا امنیت برادران عرب بخشی از امنیت ما است.

وی خاطرنشان کرد: ما خواهان تنش در منطقه نیستیم، اردن و تمام کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند؛ روابطی که بر احترام متقابل، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی مبتنی باشد.

پادشاه اردن در ادامه گفت: ما بر این باوریم که گفت وگو تنها راه حل اختلافات است اما من همانند همیشه و در مناسبات متعدد تاکید کردم که ایران در برخی کشورهای عربی دخالت می‌کند و ما امروز در مرزهایمان به طور منظم با حمله‌هایی از سوی برخی شبه نظامیان مرتبط با ایران مواجه هستیم بنابراین امیدواریم که تغییراتی در رفتار ایران شاهد باشیم و این امر باید در واقعیت محقق شود زیرا منافعی برای تمام کشورهای منطقه از جمله ایران و مردم این کشور به همراه دارد.