یک تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی معتقد است که تبلیغ شکست حداکثری آمریکا به معنای پیروزی ایران نیست  و ادامه زندگی با فقر و تورم را نباید موفقیت دانست.

فریدون مجلسی در گفت و گو با ایلنا افزود: صدا و سیمای ما از شکست کمپین فشار حداکثری آمریکا از زبان خودشان خبر می‌دهد؛ درست است که ایالات متحده در اعمال فشار برای فلج کردن اقتصاد ایران به دلیل وجود همسایگان متعدد و وجود شرایط دور زدن تحریم‌ها توانسته به زندگی خود ادامه دهد اما این شکست به معنای پیروزی ما هم نیست. باید بدانیم اگر آمریکا موفق به زانو درآوردن ایران نشده اما کشور ما چه به دست آورده است؟ درست است که ما به زندگی ادامه دادیم و با تورم به فقر خودمان اضافه کردیم. آیا این فقر پیروزی ماست؟

وی افزود: ما باید در جایگاهی بالاتر از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس قرار می‌داشتیم. بنابراین ایران هم باید قاعدتا با تصمیم عقلانی، خواستار بازگشت به بازار جهانی، عرصه بین‌المللی و انزوا باشد و استقلال اقتصادی مخدوش شده خود را ترمیم کند.   این دیپلمات پیشین با بیان اینکه تمایلی دوجانبه از سوی تهران و واشنگتن برای احیای برجام وجود دارد، گفت: برخی در داخل کشور با هرگونه روند دیپلماتیک و تعامل با جهان مخالفت می‌کنند و امروز هم شاهد هستیم که سخن از خروج از NPT را به میان آورده‌اند و البته برخی دیگر از ابتکاراتی سخن می‌گویند که باید پاسخ دهند آیا این ابتکارات با جایگاه بین‌المللی ایران و شرایط میز مذاکرات سازگاری دارد یا نه چراکه دنیا زیر بار سخنان یک طرفه نمی‌رود. وی افزود: در برجام راه دیپلماسی را پیش گرفتیم و با تبادل امتیاز توانستیم یک توافق بین‌المللی مهم را کسب کنیم و اینکه آقای ترامپ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد کار احمقانه و بی‌حاصلی بود که هیچ کشوری با او همراهی نکرد و امروز هم آمریکا بر اشتباه بودن این اقدام تاکید دارد و ارزش برجام هم همین است. مجلسی در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید در برهه کنونی پنجره‌ای برای پذیرش دیپلماسی از سوی تهران باز گذاشته است؟ گفت: آمریکا مایل به خروج  ایران از زیر بار تحریم‌ها و بازگشت کشورمان به اقتصاد بین‌المللی است؛ البته این موضوع نه به این علت است که دلسوز مردم ایران باشند، وجود یک ایران ثروتمند خیال آمریکا را از لحاظ تنوع بخشیدن به بازار انرژی بین‌المللی و بازار مصرف مطمئن و خوب آسوده‌تر می‌کند.