علی بیدگلی

 غلامرضا مصباحی مقدم؛ از مدافعین دو آتشه دولت ابراهیم رئیسی و از مخالفان دولت پیشین باز کاسه و کوزه‌های مسائل اقتصادی کشور را بر سر حسن روحانی شکست و گفته چالش‌های بسیار بزرگی که دولت در حوزه اقتصاد با آن روبرو است به دلیل بدهی سنگینی است که دولت قبلی روی دست دولت فعلی گذاشته است.

مصباحی مقدم که عضو مجمع تشخیص مصلح نظام است و از مخالفان پیوستن ایران به FATF؛ در آن هنگام که برجام به سرانجام رسیده بود و حسن روحانی از برجام 2 و 3 سخن می‌گفت، در رد برجام مصاحبه می‌کرد. این چهره اصولگرا، یک ماه بعد از خداحافظی حسن روحانی از پاستور در گفتگو با ایسنا گفته بود به خاطر برجام و چرخش دولت به سمت آمریکا بود که چین با ما سرد برخورد کرد. مصباحی مقدم در سال 97 هم اقدامات اقتصادی دولت حسن روحانی را در شان دولتی در تراز جمهوری اسلامی نمی‌دانست.

مصباحی مقدم این روزها تمام قد از دستاوردهای اقتصادی دولت دفاع می‌کند اما باید منتظر ماند و دید آینده اقتصادی کشور و اقدامات دولت سیزدهم باز هم اجازه اینگونه حمایت‌ها را به اصولگرایان خواهد داد یا ابراهیم رئیسی هم مانند محمود احمدی‌نژاد از چشمشان خواهد افتاد

همچنین او در اوایل اردیبهشت ماه بعد از اعتراضات مردم به روند گرانی‌ها و اینکه چرا دولت ابراهیم رئیسی گشایشی ایجاد نکرده در گفتگو با «دیده‌بان ایران» گفته بود: حسن روحانی بر سر راه قطار اقتصاد کشور چاله ایجاد کرده و دولت سیزدهم پول‌های بلوکه شده را صرف بدهی‌های دولت روحانی کرد.

این عضو مجمع در آن مصاحبه مدعی شد: «دولت حسن روحانی با بدهی بسیار سنگینی که از طریق فروش اوراق مثل اسناد خزانه برای چهار سال آینده ایجاد کرد ما را با بحران روبه‌رو کرده است و دولت رئیسی باید برای چهار سال آینده بدهی‌های دولت روحانی را بپردازد.»

حالا مصباحی مقدم با ایلنا گفتگو کرده و باز آن سخنان را به گونه‌ای دیگر تکرار کرده است، او گفته: «دولت قبلی به بانک مرکزی، بانک‌ها، شرکت‌ها و سازمان تامین اجتماعی بدهکار است و حتی با فروش اوراق به عامه مردم بدهی سنگینی روی دست دولت بعدی گذاشت. همچنین با ایجاد هزینه‌های جدید و تاخیر در اجرای بعضی از مصوبات بدهکاری ایجاد کرده است. مصوباتی مانند یکسان‌سازی حقوق کارکنان، بازنشستگان در بخش‌های نیروهای مسلح و غیرمسلح که نشان می‌دهد دولت قبلی تا توانسته، برای دولت بعد خود هزینه ایجاد کرده است.»

منتقدان یا جاهل هستند یا دشمن

سخنان این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را می‌توان «فرار به جلو» فرض کرد، او به جای آنکه از برنامه‌های اقتصادی دولت بگوید منتقدان را در بزرگنمایی متهم کرده و گفته است: «منتقدان فقط بلدند چهار کالا را ببینند که قیمت‌های جهانی‌اش تغییر کرده و بر قیمت‌های داخلی تاثیر گذاشته است. این چندتا کالا را علم کردند و در اخبارشان، تحلیل‌هایشان و شعارهایشان درشت و بزرگنمایی می‌کنند.»

مصباحی مقدم دلیل عمده انتقادات را ندانستن مبانی رفتار دولت آقای رئیسی می‌داند و معتقد است موضوع نوعی تخریب است و با قصد صدمه زدن به این دولت انجام می‌شود. او در گفت‌وگو با ایلنا در نهایت نتیجه می‌گیرد هرگونه اقدامی که در مقابل این دولت صورت می‌گیرد یا از جهالت است یا از عداوت

اشاره او به افزایش قیمت آرد و نان در کشور و کمیاب شدن روغن از بازار است که این روزها داد مردم را درآورده است.

جالب آنکه این فعال اصولگرا «ثبات نرخ ارز» و «تامین کالاهای مورد نیاز کشور» را از دستاوردهای دولت سیزدهم دانسته و گفته زمانی که ابراهیم رئیسی دولت را تحویل گرفت به کف ذخیره کالاهایی رسیده بودیم اما او این موضوع را در حد بسیار اطمینان‌بخشی تامین کرده است.او البته دلیل گرانی آرد را متوجه مجلس و جنگ روسیه و اوکراین دانسته و گفته: «مجلس قیمت گندم را دو برابر افزایش داد، تا کشاورزان برای کشاورزی تشویق شوند. خب اگر قیمت گندم بالا رفت، قیمت آرد بالا می‌رود. اگر قیمت آرد بالا رفت، نه تنها قیمت ماکارونی بالا می‌رود، بلکه قیمت نان هم بالا می‌رود. الان با جنگ روسیه و اوکراین، بحران گندم در سراسر جهان مشاهده می‌شود. امسال هم گندم مجددا افزایش قیمت پیدا کرده است. بعد انتظار دارند ماکارونی دو برابر، سه برابر نشده باشد. معلوم است بیشتر از این هم می‌شود. گرچه همین هم برای دولت قابل قبول نیست، اما چه کند؟ دولت باید از پس کدام یک از چاله‌هایی که ایجاد کرده‌اند، بربیاد؟»

این عضو مجمع  باز اینگونه از ابراهیم رئیسی دفاع کرده است: «دلیل عمده این انتقادات ندانستن مبانی رفتار دولت آقای رئیسی است و دیگر آنکه، موضوع نوعی تخریب است و با قصد صدمه زدن به این دولت انجام می‌شود.» او در نهایت نتیجه گرفته که هرگونه اقدامی که در مقابل این دولت صورت می‌گیرد یا از جهالت است یا از عداوت.

مصباحی مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز از جریان‌های شاخص اصولگرایی است و در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری بسیار فعال بود و از حامیان ابراهیم رئیسی، او گفته بود در سال 96 نیز از رئیسی حمایت کرده و بارها حمایت جامعه روحانیت از علی لاریجانی (که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد) را نیز تکذیب کرده و آن را القای دروغ خوانده بود. بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات 1400، مصباحی مقدم به عنوان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز اعلام کرد که این تشکل هیچ فردی را برای حضور در کابینه دولت سیزدهم معرفی نکرده است و دست رئیس‌جمهور را در این مورد باز گذاشته است. البته این عضو مجمع تشخیص مصلحت از محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور حمایت کرده و او را فرمانده تیم اقتصادی دولت دانسته بود.

حمله به دولت‌های قبل

او تحلیل‌های خاصی نیز در مورد دولت‌های پیشین دارد و آنها را «لیبرالی» و «سرمایه‌داری نوکلاسیک» می‌داند.

مصباحی مقدم در سال 99 در گفتگو با اعتماد آنلاین گفته بود: «رویکرد دولت‌های هاشمی، خاتمی و روحانی رویکرد سیاست‌های اقتصادِ سرمایه‌داری نوکلاسیک است که این رویکرد در جهان بعد از گذشت حدود ۲۰۰ سال، دچار چالش‌های سنگینی شده است مانند اقتصاد آمریکا و کشورهای اروپایی، مثل اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و...» او گفته بود برای کاهش پسرفت‌ها و ترمیم فضای مخدوش‌شده اقتصاد لازم است دولت‌ها پیرو اقتصاد سرمایه‌داری و لیبرال نباشند و بین سوسیالیست و سرمایه‌داری نقطه‌ای مناسب را پیدا کنند و در واقع ما باید الگوی اقتصادی اسلامی و ایرانی را به رویکرد کشورهای اسکاندیناوی نزدیک کنیم.

این درحالی است که این روزها برخی اقتصاددانان و فعالان سیاسی  شیوه‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی مانند «هدفمندی جدید یارانه‌ها» و «کارت خرید نان» را اقتصاد «نئو لیبرالی» می‌دانند که دولت حسن روحانی حتی جرات نزدیک شدن به آن را هم نداشت.

مصباحی مقدم این روزها تمام قد از دستاوردهای اقتصادی دولت دفاع می‌کند اما باید منتظر ماند و دید آینده اقتصادی کشور و اقدامات دولت سیزدهم باز هم اجازه اینگونه حمایت‌ها را به اصولگرایان خواهد داد یا ابراهیم رئیسی هم مانند محمود احمدی‌نژاد از چشمشان خواهد افتاد.