در پی تکرار وقوع انفجارهای تروریستی جنایت‌بار در مدارس و مساجد مناطق مختلف افغانستان که به شهادت و مجروحیت شمار قابل توجهی از مردم این کشور انجامیده است، رئیس‌جمهور در پیامی نسبت به گسترش تهدیدها علیه ملت افغانستان و ملت‌های منطقه هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی ضمن محکومیت شدید انفجارهای تروریستی اخیر در افغانستان، بر ضرورت تامین امنیت همه مردم افغانستان بخصوص امنیت کامل آنها در مدارس، مساجد و مراکز مذهبی تاکید کرد.

رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین با تاکید بر مسئولیت حاکمان افغانستان در شناسایی و مجازات تروریست‌‎های عامل حملات اخیر، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری و بکارگیری همه امکانات خود برای مقابله با تهدید تروریسم تکفیری و جلوگیری از تکرار این فجایع را دارد و همچنین آماده است که در حوزه درمانی نیز به مجروحان این حملات تروریستی کمک های برادرانه خود را ارائه دهد.

در روزهای گذشته تروریست‌ها در چندین انفجار ناجوانمردانه به مدارس، مساجد و صفوف نمازگزاران روزه‌دار در استان‌های مختلف افغانستان از جمله کابل، مزارشریف و قندوز شمار چشمگیری از مسلمانان شیعه و سنی از جمله زنان و کودکان را به خاک و خون کشیدند.

 

جنایت داعشی‌ها حاصل جریانات دست‌ساخته غرب است

 

رئیس‌جمهور همچنین بامداد شنبه در اجتماع شب‌زنده‌داران دومین شب قدر ماه مبارک رمضان و سوگواران شهادت مولی‌الموحدین علی(ع) در مصلی امام خمینی(ره)؛ ظلم از جانب رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی و جنایات داعش علیه نمازگزاران افغانستان را جریانی دست‌ساخته غرب و صهیونیست‌ها دانست و گفت: طبق وصیت‌نامه امیرالمومنین(ع) باید همواره در حمایت از مظلومین مقابل ظالمان ایستاد.

رئیسی با اشاره به سنت و وعده الهی درباره حمایت از مستضعفان و حق‌جویان گفت: روزی تصور می‌شد سرنوشت ملت فلسطین دور میزهای مذاکره رقم خواهد خورد، اما امروز سرنوشت فلسطین به دست و اراده مجاهدین در حال رقم خوردن است.

رئیس‌جمهور با اشاره به فرازهایی از وصیت نامه امام علی (ع) افزود: امیرالمومنین (ع) در وصیت نامه خود تاکید می‌کند که همواره در حمایت از مظلومین و مقابله با ظالمان بایستید. امروز شاهد ۲ ظلم و جنایت بزرگ علیه مسلمانان؛ یکی از جانب رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی و دیگری جنایات و ستم داعش به عنوان جریانی دست‌ساخته غرب و صهیونیست‌ها، علیه مردم مظلوم افغانستان هستیم.

رئیس دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه روشنگری چند سال قبل رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه داعش دست‌پرورده سرویس‌های غربی و صهیونیسم است، عنوان کرد: امروز که شاهد جنایات مشابه داعشی‌ها و رژیم صهیونیستی علیه مسلمانان و نمازگزاران مظلوم در مسجدالاقصی و مساجد افغانستان هستیم، جهان بیش از هر زمان دیگر به حقانیت روشنگری مقام معظم رهبری پی برده است.

وی حفاظت از جان همه مردم افغانستان از جمله شیعیان این کشور را وظیفه حاکمان فعلی این کشور دانست و تاکید کرد: از حاکمان افغانستان می‌خواهیم که از جان مردم مسلمان این کشور که با زبان روزه در مساجد به شهادت می‌رسند، دفاع کرده و جلوی گرگ‌هایی را که ناجوانمردانه به جان و امنیت آنها حمله می‌کنند، بگیرند.

رئیس جمهور در ادامه درباره فرارسیدن روز قدس افزود:‌ یکی از نمادهای پیوستگی و همبستگی امت اسلامی، روز قدس است، به لطف خدا و به اعتبار اخلاص امام راحل(ره) روز به روز هم این همبستگی بیشتر می‌شود و امیدواریم این اتحاد به زودی منتهی به آزادی قدس شریف و رسیدن فلسطینیان به حق ۷۰ ساله‌شان شود. لبیک به توصیه امیرالمومنین علی (ع) در دفاع از مظلوم ان‌شاءالله در روز قدس اتفاق خواهد افتاد.

رئیسی با تاکید بر اهمیت جهاد تبیین و رهنمودهای مقام معظم رهبری در این زمینه تصریح کرد: امروز هر کس امکان سخن گفتن و نوشتن دارد باید در عرصه جهاد تبیین فعال باشد. امروز امپراطوری خبری در اختیار دشمن است و مکرر حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌دهند.

رئیس جمهور اهتمام به جهاد تبیین و ایستادگی در برابر هجمه‌های سازمان‌یافته رسانه‌ای دشمن را در منافات با طرح انتقادات و پیشنهادات با هدف بهبود حکمرانی ندانست و خاطرنشان کرد: مشارکت در جهاد تبیین به این معنا نیست که ما هیچ کاستی نداریم،‌ بلکه به معنای بیان واقعیت‌های امیدبخش و جداسازی حق از باطل است.