سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تأکید کرد: با راهبری شورای عالی امنیت ملی و اجرای وزارت خارجه، در مذاکرات وین خطوط قرمز مشخص شده تاکنون نعل به نعل رعایت شده است.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده صبح دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با تبریک ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته ای تصریح کرد: به رغم تمامی محدودیت ها و مشکلاتی که نظام سلطه بین المللی برای پیشرفت جوانان این مرز و بوم ایجاد کرده، جوانان ایران توانسته‌اند مرز دانش را در حوزه های مختلف از جمله فناوری هسته‌ای در قلمرو ایران بزرگ گسترش دهند و این باعث افتخار است.

وی همچنین با اشاره به دیدار اخیر مقامات فدراسیون فوتبال با وزیر خارجه اظهار کرد: برنامه ویژه ای برای دیپلماسی ورزشی در ماه های آینده با تشکیل کارگروهی در وزارت خارجه و دعوت از نهادهای ذیربط شکل گرفته است که بخشی از آن کمک به فدراسیون فوتبال و در بخش های دیگر کمک به وزارتخانه های مرتبط با گردشگری است.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با نامه دیروز نمایندگان مجلس به رئیس جمهور در مذاکرات وین و تأکید آن ها مبنی بر اینکه خط قرمزها و شروط آن ها باید در مذاکرات وین لحاظ شود، تصریح کرد: صدای نمایندگان ملت در پی ماه هایی که مذاکرات انجام شده همواره شنیده شده است.

وی ادامه داد: البته هنوز متنی نهایی نشده که درباره آن صحبت کنیم و روشن است که با راهبری شورای عالی امنیت ملی و اجرای وزارت خارجه تاکنون خطوط قرمز مشخص شده نعل به نعل رعایت شده و اگر مواردی نیز به نتیجه نرسیده دلیل اصلی آن عدم پاسخگویی طرف مقابل در چارچوب تعیینی است.وی تأکید کرد: اگر قرار بود خطوط قرمز را رد کنیم توافق چندین ماه قبل به دست می آمد و ما با پافشاری بر خطوط قرمز خود مذاکرات را جلو می بردیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با دورنمای مذاکرات وین با توجه به زیاده خواهی هایی که آمریکایی ها به تازگی در جریان این مذاکرات بار دیگر مطرح کرده اند، تصریح کرد: ما هنوز به نقطه ای نرسیده ایم که طرف آمریکایی نشان دهد اراده قطعی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دارد. متأسفانه آمریکا تلاش می کند و انرژی و وقت خود را مصروف این کرده که اجزا و بخش هایی از فشار حداکثری خود را حفظ کند.

خطیب زاده ادامه داد: آنچه که برای ما اهمیت دارد انتفاع اقتصادی و قطعی مردم از رفع تحریم ها است. سدهایی را طرف آمریکایی در این زمینه ایجاد کرده که منافع مردم ایران از برجام به حداقل برسد و ما با آگاهی کامل این موارد را به طرف مقابل اعلام کردیم.

وی با تأکید بر اینکه ما در راه تحقق منافع مردم ایران و پیشبرد خطوط قرمز خود در این زمینه تحت تأثیر کمپین ها و کارزارهای رسانه ای و اظهارات ضد و نقیض قرار نمی گیریم، تصریح کرد: منافع قطعی ملت ایران چراغ راهنمای ما است و نمی دانیم که آیا به توافق می رسیم یا نمی رسیم چرا که آمریکا هنوز اراده لازم را برای رسیدن به توافق نشان نداده است. ما متعهد هستیم که به یک توافق خوب برسیم و اگر این چنین شود حتما عازم وین خواهیم شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد خبر منتشر شده از سوی یکی از خبرگزاری ها  مبنی بر این که قرار است با سفر وزیر خارجه یکی از کشورهای منطقه به تهران در روز سه شنبه، مقدمات آزادی سازی چندین میلیارد دلار از دارایی های ایران فراهم شود، گفت: من از سفری که اشاره کردید بی اطلاع هستم، دستگاه دیپلماسی بی‌اطلاع است و سفری در دستور کار قرار ندارد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده بعدا در اظهاراتی تکمیلی انجام سفر یک هیات ارشد به تهران و آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده ایران را تایید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تعلیق عضویت روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل و نگاه ایران به این موضوع تأکید کرد: حقوق بشر دارای ارزش والایی است اما مسلم است که حقوق بشر نباید قربانی ملاحظات سیاسی شود و سازوکارهای ملل متحد نباید مورد سوءاستفاده برای اغراض کشورهای خاص قرار بگیرد. متأسفانه طی دهه های گذشته این سازوکار بارها مورد سوءاستفاده های کشورهای غربی و آمریکا قرار گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه شورای حقوق بشر باید وظایف خود را غیرسیاسی و غیرتقابلی پیگیری کند، تأکید کرد: آن هایی که تلاش می کنند شورای حقوق بشر را به ضد خود تبدیل کنند مسیر اشتباهی را طی می کنند.

خطیب زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی در این زمینه رأی منفی داد از این بابت که جلوگیری کند که حقوق بشر قربانی اصلی این اقدامات سیاسی شود. این قطعنامه تماما سیاسی بوده و برای سوءاستفاده از سازوکارهای ملل متحد برای پیشبرد اهداف سیاسی کشورهای غربی بوده است. ما تأکید بر این داریم که حقوق بشر باید در چارچوب خود پیگیری شود و کسی اجازه ندهد که چنین قطعنامه هایی، عضویت در شورای حقوق بشر را مشمول ملاحظات سیاسی کند. این خلاف جهان شمولی ارزش والای حقوق بشر است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با وضعیت کنونی در عراق در زمینه تشکیل دولت و بن بست به وجود آمده در این زمینه و اینکه آیا ایران در این ارتباط رایزنی ها و گفت وگوهایی با مقامات عراق داشته است، گفت: در جریان گفت وگوی تلفنی اخیر وزیران امور خارجه دو کشور ایران و عراق آقای امیرعبداللهیان از وزیر خارجه عراق دعوت کردند که به تهران سفر کنند و ایشان نیز این دعوت را پذیرفتند و این احتمال وجود دارد که در یکی از روزهای پایانی این هفته وزیر خارجه عراق به تهران بیاید. البته تاریخ هنوز قطعی نیست ولی انجام این سفر در دستور کار است.

وی افزود: ما در داخل عراق تلاش می کنیم که نقش تسهیل کننده را داشته باشیم و روندهای دموکراتیک در این کشور به خوبی انجام شود.

خطیب زاده همچنین خبر داد که به زودی آل صادق به عنوان سفیر جدید ایران در عراق به بغداد سفر خواهد کرد و فعالیت خود را در این کشور آغاز می کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برخی از تبلیغات در فضای مجازی ایران و افغانستان در ارتباط با افغانستان هراسی و ایران هراسی تصریح کرد: ایران در طول چهار دهه گذشته میزبان کریمی برای همسایگان و دوستان و خواهران افغانستانی بوده است و بهترین شاهد برای این رفتار کریمانه و میزبانی محترمانه موج بلاانقطاعی از آوارگان افغانستانی است که در این مدت به ایران سفر کرده اند. همه ما در کنار خودمان اتباع افغانستانی را می بینیم. آن ها با ما زندگی می کنند و از تمامی یارانه ها و امکانات مردم ایران به صورت یکسان استفاده می کنند.

خطیب زاده افزود: متأسفانه برخی تلاش می کنند که این میزبانی کریمانه نادیده گرفته شود و موج ایران هراسی را در افغانستان ایجاد کنند و از ظرفیت فضای مجازی استفاده می کنند تا واقعیت ها را به گونه ای نادرست به مردم عزیز افغانستان منتقل کنند یا برخی تلاش می کنند که در داخل ایران موجب افغانستان هراسی ایجاد کنند. در حالی که دو ملت ایران و افغانستان دو ملت نزدیک به هم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت های خود در این زمینه گفت: هیئت حاکمه سرپرستی فعلی افغانستان نیز باید به مسئولیت جدی خود در این زمینه عمل کند. موج آوارگان به ایران نمی تواند ادامه پیدا کند و تمام مسئولیت بر دوش یک کشور همسایه قرار بگیرد چرا که ما هر میزان نیز که در این زمینه تلاش کنیم ظرفیت ما محدود است.

وی تأکید کرد: هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان نمی تواند در مورد این مسئولیت خود فرافکنی کند و باید به مسئولیت خود عمل کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد بحث حقابه هیرمند و عدم اجرای تعهدات در این زمینه از سوی هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان تاکنون اظهار کرد: بین ما و افغانستان یک قرارداد روشن در این زمینه وجود دارد و متأسفانه هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان موفق نشده به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند و این جای تأسف دارد. همچنان کمیساریای عالی آب و هیئت های مختلف در این زمینه با هم گفت وگو می کنند و عدم اجرای تعهدات در این زمینه به عنوان یک رفتار غیرمسئولانه از سوی هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در روابط دوجانبه ثبت و ضبط شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: با مقامات ترکیه نیز در ارتباط با موضوع آب توافق شده که هیئت هایی بین دو کشور رفت و آمد کنند. این رفت و آمدها انجام شده و گفت وگوها در این زمینه ادامه دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بیانیه کشورهای عضو همکاری خلیج فارس و طرح برخی ادعاها در این بیانیه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای بی اساس و تکراری پنجاه و یکمین اجلاس وزیران امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس، تکرار ملاآور این اتهامات بی پایه و بی اساس را نشانه ای از عدم شناخت این کشورها از وضعیت منطقه و به گروگان گرفتن شورای همکاری توسط یک یا دو کشور خاص در این حوزه می داند که مخالف روحیه همکاری بین برخی از این کشورها و ایران است و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران قویا این اتهامات را رد می کند.

خطیب زاده با تأکید بر اینکه جرایز سه گانه ما در خلیج همیشه فارس (ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک) جزو لاینفک و ابدی خاک ایران هستند و همواره در خاک ایران بوده و تا ابد در خاک ایران خواهند بود، گفت: این اظهارات مداخله جویانه قویا رد و محکوم می شود و آنچه را که ما در داخل مرزهای خودمان انجام می دهیم تماما در حاکمیت ملی ماست و به هیچ طرف ثالثی مرتبط نیست و تکرار این ادعاهای بی اساس تغییری در وضعیت حقوقی آن ایجاد نمی کند. ما به آن ها توصیه می کنیم که دست از این بیانیه های ملال آور و تکراری بردارند.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا در مورد بدهی کره جنوبی به ایران گفت: کره جنوبی بدهی قطعی از بابت فروش نفت و میعانات گازی به ایران دارد که متأسفانه به رغم تمامی تعهدات و بدیهیات قانون تجارت جهانی و مسلمات روابط خارجی این بدهی را تاکنون پرداخت نکرده است. کره جنوبی به ملت ایران و 80 میلیون ایرانی بدهکار است و طرف کره ای تاکنون به رغم تمامی قول ها و اظهاراتی که در این زمینه داشتند این بدهی را پرداخت نکرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: این یک موضوع دوجانبه بین ایران و کره است و در چارچوب دوجانبه هم باید حل و فصل شود و به هیچ موضوع دیگری خارج از روابط دوجانبه ایران و کره مرتبط نیست.خطیب زاده همچنین در ارتباط با اظهارات متفاوت مقامات آمریکایی در مورد خروج نام سپاه پاسداران از لیست تحریم ها اظهار کرد: ما تأکید داریم که تمامی اجزای فشار حداکثری و عناصر آن باید برداشته شود تا مردم ایران بتوانند به صورت کامل از منافع برجام برخوردار شوند. آنچه که بین ما و آمریکا باقی مانده بیش از یک موضوع است و محوریت آن این است که باید تمامی اجزای فشار حداکثری برداشته و انتفاع ملت ایران از برجام محقق شود.

وی گفت: ما در مذاکرات وین در چارچوب منافع قطعی ملت ایران عمل می کنیم.