برخی مسئولان عراقی از تلاش‌های جدید کشورشان برای از سرگیری مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از العربی الجدید، یک مقام عراقی از تلاش‌های تازه دفتر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برای از سرگیری مذاکرات میان تهران و ریاض‌ در بغداد خبر داد.

این مقام مسئول در وزارت خارجه عراق در گفت و گو با العربی الجدید تاکید کرد که سه شخصیت دولتی(نامی از آن ها نبرده است) ماموریت تعیین موعد برگزاری دیدار جدید میان دو طرف ایرانی و سعودی را بر عهده گرفته‌اند.

وی با بیان این که تا به این لحظه موعد مشخصی برای دور جدید مذاکرات تعیین نشده است، مدعی شد که ایرانی ها تمایلی به تکرار موضوعات چهار دور گذشته ندارند بلکه خواهان توافق درخصوص محورهای مشخص برای بررسی هستند و ماموریت عراق درحال حاضر رساندن رویکردهای دو طرف است.

این مقام مسئول عراقی در ادامه گفت: هنوز زود است که بگوییم نتایج این تحرکات و مذاکرات میان عربستان و ایران خوب و خوشبینانه است زیرا اختلافات میان دو کشور بسیار گسترده است.

وی با اشاره به دلیل لغو دور پنجم مذاکرات که قرار بود ماه گذشته برگزار شود ادعا کرد که ایران پیش از این از ریاض خواسته بود که عملیات اعدام شیعیان در این کشور را متوقف کند.

از سوی دیگر، عارف الحمامی، عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق گفت که کشورش بار دیگر تحرکاتی برای از سرگیری مذاکرات میان ایران و عربستان را آغاز کرده است زیرا مسئولان عراقی اهمیت این مساله بر ثبات عراق را به خوبی درک می کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه عراق به میدانی برای درگیری های منطقه ای تبدیل نشود، همه بر سر برگزاری چنین گفت‌وگوهایی در زمان کنونی توافق نظر دارند.

الحمامی تاکید کرد: عراق برای از سرگیری مذاکرات میان ایران و عربستان تلاش می کند تا ثبات داخلی در کشور را تضمین کند به ویژه اینکه نزدیک کردن رویکردهای تهران و ریاض برای ایجاد ثبات در سطح سیاسی و امنیتی در داخل عراق امری بسیار ضروری است.وی همچنین گفت: ما در پارلمان عراق از تلاش‌های دولت برای از سرگیری مذاکرات میان تهران و ریاض حمایت می کنیم زیرا این امر ثبات داخلی عراق در زمینه های مختلف را به همراه دارد.همچنین احسان الشمری ، رئیس اندیشکده تفکر سیاسی از تمایل ایران و عربستان برای ایجاد گفت وگو میان دو طرف خبر داد.

وی گفت که عراق از یک کشور پیام رسان به یک کشور اساسی و مهم در نزدیک کردن رویکردها تبدیل شده است ‌ و دو کشور ایران و عربستان به ایفای نقش عراق اعتماد دارند.