مشاور امنیت ملی عراق گفت: دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان بزودی در بغداد برگزار خواهد شد و ما به آن خوشبین هستیم. به گزارش ایسنا به نقل از ناس، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق با اسماعیل احمدی مقدم، رئیس دانشگاه دفاع ملی ایران که در راس هیاتی به بغداد سفر کرده است، دیدار و رایزنی کرد.

در این دیدار درخصوص روابط میان دو کشور و راه‌های گسترش آن از طریق همکاری‌های مشترک رایزنی شد و الاعرجی تاکید کرد که روابط ایران و عراق تاریخی و راهبردی است و ما باید از تجربه‌های موجود در دو کشور استفاده کنیم.

مشاور امنیت ملی عراق در ادامه گفت: تفاهم بین ایران و عربستان برای منطقه وجهان مهم است و بغداد به طور گسترده از این تفاهم حمایت می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: عراق نسبت به دور پنجم مذاکرات میان تهران و ریاض که به زودی در بغداد برگزار خواهد شد، خوشبین است. الاعرجی در ادامه درخصوص توافق الجزایر در سال ۱۹۷۵ که میان تهران و بغداد امضا شد گفت: این توافق مهم است و باید اجرایی شود، زیرا به سود دو کشور همسایه خواهد بود. این توافق برای اجرا شدن نیاز به اقدامات قانونی دارد.

از سوی دیگر، رئیس دانشگاه دفاع ملی ایران اعلام کرد که ایران آماده همکاری و تبادل تجربه‌ها با عراق در راستای خدمت به منافع مشترک دو کشور است.

به گزارش ایسنا، فیصل بن فرحان، وزیر امورخارجه عربستان اخیرا در اظهاراتی در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که عربستان سعودی علی رغم عدم پیشرفت اساسی در دوره‌های قبلی به دنبال برنامه ریزی برای برگزاری دور پنجم مذاکرات مستقیم با ایران است.

بن فرحان با تاکید بر اینکه ریاض کماکان خواهان گفتگو با تهران است، خاطر نشان کرد: در واقع این امر مستلزم تمایل جدی همسایه‌های ما در ایران برای رسیدگی به مسائل اساسی موجود است. ما امیدواریم که تمایل جدی برای یافتن یک شیوه جدید وجود داشته باشد.

وزیر امورخارجه عربستان همچنین بیان کرد: اگر ما شاهد پیشرفت اساسی درخصوص این پرونده‌ها باشیم، نزدیک شدن به یکدیگر و بهبود روابط هم امکانپذیر است. هرچند که تاکنون شاهد آن نبوده ایم.

تمایل روسیه برای میانجیگری در مذاکرات تهران - ریاض

درهمین حال معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در اظهاراتی از تمایل روسیه برای میانجیگری در مذاکرات تهران-ریاض خبر داد. به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در اظهاراتی با اشاره به مذاکرات تهران-ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک گفت: ما بار‌ها هم به طور رسمی و هم غیر رسمی، به شرکایمان در ریاض و تهران پیشنهاد میانجیگری داده و مسکو را نیز به عنوان محل دیدار پیشنهاد کرده‌ایم. در این زمینه، پیشنهادهایمان هنوز روی میز است.این ها اما درحالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران چندی قبل گفته بود که تحولی در این مذاکرات صورت نگرفته است و تهران «منتظر پاسخ ریاض است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران «ریاض را به راه‌حل‌های سیاسی و دیپلماتیک و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها» دعوت کرده و گفته بود «توافقات فراگیر منطقه‎ای از طریق احترام متقابل و درک واقعیت های این کشورها»به موفقیت خواهد رسید.