اولیانوف با ادعای این که روسیه و چین، ایران را متقاعد کردند که برخی خواسته‌هایش را کنار بگذارد گفت: در نهایت نیز مذاکره کنندگان پذیرفتند که رایزنی‌ها را بر مبنای پیش‌نویسی که در شش دور مذاکره قبلی به دست آمده بود، آغاز کنند.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی با تاکید بر اینکه «اکنون زمان تهدید ایران به اعمال فشار بیشتر نیست» گفت: شانس دستیابی به توافق در وین بسیار بالاست.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین المللی در وین درباره فضاسازی‌های اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه زمان در مذاکرات وین در حال از دست رفتن است و رایزنی‌ها باید هرچه زودتر به نتیجه برسدگفت: این احساس فوریت کمی اغراق‌آمیز است. بله، فوریت وجود دارد، اما اجازه دهید کمی محتاط باشیم. بیایید ضرب الاجل‌های مصنوعی و ساختگی تعیین نکنیم.

وی که با نشریه فارین پالیسی گفتگو می‌کرد، افزود: نمی‌توانم حصول توافق (در مذاکرات وین) را تضمین کنم، اما شانس دستیابی به آن بسیار، بسیار زیاد است. من در این مرحله نسبتاً خوشبین هستم و هیچ دلیل عینی برای شک و تردید نمی‌بینم.اولیانوف همچنین گفت: من بر این باورم که شانس حصول توافق بسیار بالا است، چراکه پیش نیاز اصلی موفقیت (مذاکرات) وجود دارد. تمامی کشورها، همه شرکت کنندگان، از جمله ایران و ایالات متحده به دنبال احیای توافق هسته‌ای هستند.نماینده روسیه در مذاکرات وین در پاسخ به برخی ادعا‌ها مبنی بر وقت کشی ایران در مذاکرات به منظور توسعه برنامه هسته‌ای اش خاطر نشان کرد: اکنون زمان تهدید ایران به اعمال فشار بیشتر نیست. حتی اگر ایرانی‌ها حجم قابل توجهی مواد هسته‌ای تولید کنند، خب چه می‌شود. این مواد بدون کلاهک قابل استفاده نیست و ایران نیز چنین کلاهکی ندارد.

اولیانوف در بخش دیگری از این مصاحبه با ادعای این که روسیه و چین، ایران را متقاعد کردند که برخی خواسته‌هایش را کنار بگذارد، ازجمله اینکه مذاکرات تنها روی موضوع تحریم‌ها متمرکز باشد، نه مسائل هسته‌ای افزود: در نهایت نیز مذاکره کنندگان پذیرفتند که رایزنی‌ها را بر مبنای پیش‌نویسی که در شش دور مذاکره قبلی به دست آمده بود، آغاز کنند.دمیتری پولیانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز در بخشی از یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا با این که موانع و درخواست‌ها درباره برجام هر روزه بیشتر می‌شود موافق است یا نه و آیا احتمال توافق در سال میلادی جاری وجود دارد یا نه، گفت: من قویا باور دارم می‌توانیم برجام را احیا کنیم. امسال سال سختی داشتیم. اول که منتظر دولت بایدن بودیم. روندی طولانی به مدت پنج ماه بود. بعد هم که در ایران انتخابات شد و تیم جدیدی [برای مذاکره]در ایران شکل گرفت.پولیانسکی ادامه داد: حالا تیم ایران به آن‌جا [وین]بازگشته است و زمان مذاکراتی هدفمند و اساسی فرارسیده. تا جایی که من اطلاع دارم، مذاکرات ادامه دارد. تا آن‌جا که یادم می‌آید، روز دوشنبه دور هشتم مذاکرات برجامی شروع شد. ما یک تیم خیلی خوب و حرفه‌ای در وین داریم که دوست خوبم میخائیل اولیانوف سرپرستی آن را بر عهده دارد. من به مهارت‌های دیپلماتیک آن‌ها اطمینان دارم و با وجود این که می‌دانم کار و مسیر آسانی نیست، بسیار خوش‌بینم. من فکر می‌کنم ما تمامی شرایط لازم برای موفقیتی را داریم که زمان زیادی منتظرش بوده‌ایم، موقعیتی که می‌توانیم در آن اعلام کنیم برجام به مسیر اصلی‌اش بازگشته و می‌تواند به پایان دادن به تنش‌ها در منطقه کمک کند.این دیپلمات روسی در پاسخ به این که درخواست‌ها در مذاکرات رو به افزایش است و آیا می‌توان در مدتی کوتاه از موانعی این چنینی رد شد یا نه، گفت: کار ما به عنوان دیپلمات این است که درخواست‌هایی را مطرح کرده و آن‌ها را [با درخواست‌ها و شرایط دیگر]تطبیق دهیم و بعد به تفاهمی مشخص برسیم و مصالحه کنیم. به همین دلیل است که هیچ چیز غیرمعمولی درباره بیان درخواست‌ها از سوی طرفین در مذاکرات وجود ندارد. مذاکره برای همین است. بنابراین، من مطمئنم همکارانم در وین، نه تنها همکاران روس من، بلکه بقیه هم به خوبی اوضاع را تحت کنترل دارند و نمی‌گذارند از دستشان خارج شود.